Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ସମ୍ବଲପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା : ସରିଲା ପତରପେଣ୍ଡି, ଆଜି ରାତିରେ ଗୁଆଗୁଣ୍ଡା ବା ଦେବ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

4/06/2019 at 4:48 PM

ସମ୍ବଲପୁର ୪|୬: ସମ୍ବଲପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ଆଜି ରାତିରେ ଗୁଆଗୁଣ୍ଡା ବା ଦେବ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଆସନ୍ତା ୭ରେ ଦେବେଦେବ ମହାଦେବଙ୍କ ସହ, ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲୋକାଚାର ରୀତିନୀତିରେ ହେବ ।

ସରିଲା ପତରପେଣ୍ଡି । ଗତକାଲି ରାତିରେ ଦେବଦେବ ମହାଦେବଙ୍କ ସହ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପନ୍ନ ହୋଇଛି । ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ୧୭ମିନଟରେ, ନନ୍ଦପଡାର ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଲୋକନାଥ ବାବାଙ୍କ ପତରପେଣ୍ଡି ପାଇଁ ସପ୍ତର୍ଷି ମଣ୍ଡଳୀ,ବାଜାବାଣ,ରୋଷଣୀ ସହ, କନ୍ୟା ଅନ୍ବେଷଣରେ ବାହାରିଥିଲେ । , ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କନ୍ୟାପିତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସପ୍ତର୍ଷି ମଣ୍ଡଳ । ୨୧ଟି ସର୍ଗିପତ୍ର, ବେଲପତ୍ର, ଫୁଲ, ଚନ୍ଦନ, ସିନ୍ଦୁର, ମିଷ୍ଠାନ୍ନ ଏବଂ ନଡିଆ ଦେଇ, ମଧ୍ୟ ରାତ୍ର ୧ଟା ୨୪ମିନଟରେ ଦେବ ନିର୍ବନ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପନ୍ନ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଶିବ ବିବାହର ଲଗ୍ନ ନିରୁପଣ କରାଯିବା ସହ, ସପ୍ତର୍ଷି ମଣ୍ଡଳୀ ଶିବମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ।

ପତରପେଣ୍ଡି ପରେ, ଆଜି ରାତିରେ ଦେବ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ବା ନୃସିଂହ ନିଉତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏକ ସୁସଜିତ ରଥରେ ବସି, ବୀର ହନୁମାନ ଏବଂ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଭଗବାନ ନୃସିଂହ, ସହରରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ଦେବ ବିବାହକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେବେ। ଏହି ନିମନ୍ତ୍ରଣରେ ଗୋଟିଏ ଚିଟାଉ,ଗୋଟିଏ ପଇତା,ଗୋଟିଏ ମିଷ୍ଠାନ୍ନ ଦନାରେ ରଖି, ପ୍ରତି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା  ୭ରେ ଶିବ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପନ୍ନ ହେବାପରେ, ୮ରେ ଦେବଦମ୍ପତ୍ତି ବିଶ୍ରାମ ନେବେ ।  ୮  ରାତିରୁ, ୯ ଅପରାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଦେବଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଯୁଗଳମୂର୍ତ୍ତୀ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି, ନଗର ପରିକ୍ରମା କରିବେ ।

ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁରା ସମ୍ବଲପୁର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ, ପ୍ରତି ଘରକୁ  କୁଣିଆ ଆସି ପହଞ୍ଚିଲେଣି । ସ୍କୁଲ କଲେଜ୍‌ ଛୁଟି ଥିବାରୁ ସମସ୍ତେ ଦେବ ବିବାହକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

   Related Posts