Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ରେଲି ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ରାମଲୀଳା ମୈଦାନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ୫ ହଜାର କେଜି ଖେଚେଡ଼ି : ଖେଚୁଡ଼ିର ନାଁ ‘ସମରସତ୍ତା’ ଖେଚେଡ଼ି

6/01/2019 at 2:17 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୬/୧ : ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ରେଲିରେ ଯୋଗ ଦେବେ | ଏହି ରେଲିରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରାମଲୀଳା ମୈଦାନରେ ୫ ହଜାର କେଜି ଖେଚେଡ଼ି ରନ୍ଧା ଯାଇଛି | ରେଲିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଥିବା କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଖେଚେଡ଼ି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଖେଚେଡ଼ିକୁ ‘ସମରସତ୍ତା’ ନାଁ ଦିଆଯାଇଛି | ବିଜେପି ଦଳ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣ ଖେଚେଡ଼ି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଗିନିଜ ବୁକ ଅଫ ୱାର୍ଲଡରେ ନିଜର ନାଁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି |


ଖେଚୁଡ଼ି ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ୩ ଲକ୍ଷ ଦଳିତ ପରିବାର ଠାରୁ ଦଳି ଏବଂ ଚାଉଳ ଅଣାଯାଇଛି | ଖେଚୁଡ଼ିରେ ୧୦୦୦ କେଜି ଦଳି ଏବଂ ଚାଉଳ ମିଶାଯାଇଛି | ଏହାସହ ୩୦୦ରୁ ୪୦୦ କେଜି ପାରିବ, ୨୦୦ ଲିଟର ଶୁଦ୍ଧ ଘିଅ, ୧୦୦ ଲିଟର ତେଲ ପକାଯାଇଛି | ଖେଚୁଡ଼ି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାପାଇଁ ଏଥିରେ ୫୦୦୦ ହଜାର ଲିଟର ପାଣି ପକାଯାଇଛି | ଏହି ଖେଚୁଡ଼ିକୁ ୧୦*୧୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ହାଣ୍ଡିରେ ରନ୍ଧା ଯାଇଛି | ତେବେ ଏହି ସ୍ପେସିଆଲ ଖେଚୁଡ଼ି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ନାଗପୁର ଜଣେ ରୋଷେୟା | ତାଙ୍କ ନାଁ ହେଲା ସେଫ ବିଷ୍ଣୁ ମନୋହର |


ଭୀମ ମହାସଂଗମ ବିଜୟ ସଙ୍ଗମ-୨୦୧୯ ରେଲି ଜରିଆରେ ଦଳ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦଳିତଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି | ଖେଚୁଡ଼ିର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଲା ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ୩ ଲକ୍ଷ ଦଳିତ ପରିବାର ଠାରୁ ଦଳି ଚାଉଳ ଅଣାଯାଇଛି | ବିଜେପି କର୍ମୀ ଦିଲ୍ଲୀର ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଦଳିତ ପରିବାର ଠାରୁ ଦଳି ଚାଉଳ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି |


ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ, ଦଳିତଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ବିଜେପିର ସମରସଜ୍ଜା | ଦେଶରେ ମୋଟ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ଦଳିତ ଭୋଟ ରହିଛି | ଦଳିତଙ୍କ ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟା ୨୦ କୋଟି ୧୪ ଲକ୍ଷ ରହିଛି | ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଦଳିତଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି | ଦେଶର ୧୩୧ ସାଂସଦ ଏହି ଦଳିତ ବର୍ଗର | ଏହି ଦଳିତ ବର୍ଗ ପାଇଁ ଲୋକସଭାରେ ୮୪ଟି ଆସନ ସଂରକ୍ଷିତ ଅଛି | ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏନଡିଏକୁ ଏଥିରୁ ୪୬ଟି ଆସନ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସକୁ ୭ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା |

   Related Posts