Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ସଲମାନଙ୍କ ପିତା ସଲିମ୍‌ ଖାନ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାୟକୁ ନେଇ ଏପରି କହିଲେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କହିଲେ ଏହି ବଡ କଥା

10/11/2019 at 3:51 PM

ମୁମ୍ବାଇ୧୦|୧୧: ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ନିଜର ଐତିହାସିକ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ୭୦ ବର୍ଷଧରି ଚାଲିଥିବା ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ ବିବାଦୀୟ ନ୍ୟାୟିକ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ଟାଣିଛନ୍ତି । ୫ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡ ପୀଠ ୪୦ ଦିନର ଶୁଣାଣି ପରେ  ଏହାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ  କରିଥିଲେ ।

ବିବାଦୀୟ ଜମି ହିନ୍ଦୁ ପକ୍ଷକୁ ମିଳିବାପରେ ମୁସଲିମ ପକ୍ଷକୁ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ୫ ଏକର ଜମି ଦେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏନେଇ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ବାପା  ତଥା ଲେଖକ ସଲିମ ଖାନଙ୍କ ବୟାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ସଲିମ ଖାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ମୁସଲିମ ପକ୍ଷକୁ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ୫ ଏକର ଜମିରେ ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ମୁସଲିମ ପକ୍ଷକୁ ସଲିମ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ନେହ ଓ ସଦ୍‌ଭାବ ରଖିବା ଉଚିତ୍‌ ତଥା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ପୁଣିଥରେ ବିବାଦକୁ ଟାଣିବା ଅନୁଚିତ୍‌।

ମୁସଲିମମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଜରୁରୀ ତଥ୍ୟ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ମୁସଲିମ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଓ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି। ତେବେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ କୌଣସି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ତିଆରି କଲେ ଲାଭ ହେବ। କଲେଜ ବା ସ୍କୁଲ ତିଆରି କଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ। ନମାଜ ତ ଟ୍ରେନ ବସରେ ମଧ୍ୟ ପଢାଯାଇପାରିବ। ତେବେ ଏହି ସ୍ଥାନରୁ ଯଦି ୨୨ କୋଟି ମୁସଲିମ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ମିଳିବ ତାହେଲେ ଦେଶର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସମାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ସଲିମ କହିଛନ୍ତି ।  

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସହମତି ଜଣାଇଛନ୍ତି ସଲୀମ୍‌ ଖାନ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଯୋଧ୍ୟା  ବିବାଦକୁ ସମାପ୍ତ କରି ଏକ ନୂଆ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ପ୍ରମୁଖ ମୁଦ୍ଦାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଭାବିବା ଜରୁରୀ।

   Related Posts