Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଖୋଲିବନି ତାଲା, ବାଜିବନି ସ୍କୁଲ ଘଣ୍ଟି: ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ଗଢ଼ିଥିବା ସତ୍ୟଭାମାପୁର ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ

2/12/2020 at 10:03 PM

ସାଲେପୁର ୦୨/୧୨ : ସରକାର ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ । ହେଲେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ଏବେ ଅନେକ ଐତିହାସିକ ସ୍କୁଲରେ ମଧ୍ୟ ତାଲା ଝୁଲିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଉଦବେଗ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । କଟକ ସାଲେପୁରର ଏକ ସ୍କୁଲ ଯେଉଁଠି ପଢିଥିଲେ ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ । ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ଏହି ସ୍କୁଲଟି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

ଏ ସ୍କୁଲର ତାଲା ଖୋଲିବ ନା ନାହିଁ । ସ୍କୁଲଘଣ୍ଟି ବାଜିବ ନା ନାହିଁ । ପୁଣି ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନାରେ କ୍ୟାମ୍ପସ କମ୍ପିବ ନା ନାହିଁ । ଏସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବୋଧହୁଏ ନା । ହେଲେ ଆଗକୁ ଆଉ ଚାଟ ରହିବେନି କି ପାଠ ବି ଶୁଭିବନି । ଠିକ୍ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି । ଉତ୍କଳ ଗୌରବ କୁଳବୃଦ୍ଧ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ନିଜେ ଗଢ଼ିଥିବା ସାଲେପୁର ସତ୍ୟଭାମାପୁରର ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ । ୧୧୫ ବର୍ଷର ସ୍ମୃତି ବହି ସଗର୍ବେ ଦଣ୍ଡାୟମାନ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିଟି ଗୋଡ଼ି ମାଟି ଇତିହାସର ମୂକସାକ୍ଷୀ । ହେଲେ ୨୦ରୁ କମ୍‌ ପିଲା ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଏହି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇସାରିଛି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ । ତେଣୁ ଏଠାରେ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଲା ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ବହୁ ହଇରାଣ ହେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ସତ୍ୟଭାମାପୁରରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୦୫ ମସିହାରେ ସତ୍ୟଭାମାପୁର ବାଳକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ୧୯୧୧ରେ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ନାଁରେ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ । ଅନେକ ମଣିଷ ତିଆରି କରିଛି ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ । ମଧୁବାବୁଙ୍କ ଅନେକ ସ୍ମୃତିର ସାକ୍ଷୀ ଏହି ସ୍କୁଲରେ ଏବେ ମାତ୍ର ୧୬ ଜଣ ପିଲା ପଢ଼ୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସରକାରୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ନିକଟସ୍ଥ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ସ୍କୁଲର ମିଶ୍ରଣ କରାଯିବ । ତେବେ ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ ନକରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରିବେ କହିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ।

ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦକୁ ନେଇ ଚାରିଆଡ଼େ ବିରୋଧ ଆଉ ବିଦ୍ରୋହର ସ୍ବର । ସେମିତିରେ ଏସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେଲେ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନ ହେବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

   Related Posts