Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ରାଷ୍ଟ୍ରପିତି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ମାରଣାସ୍ତ୍ର ବିକ୍ରି, ପ୍ରଥମ ଥର ବନ୍ଧୁକ କିଣିଛନ୍ତି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ

31/10/2020 at 7:58 PM

ଓ୍ବାସିଂଟନ୍‌ ୩୧/୧୦: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ପାଖେଇ ଆସୁଛି। ଫଳାଫଳ କଣ ହେବ ତାହା ପରେ ଜଣାପଡ଼ିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକାରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ରାଜନୈତିକ ଫଳାଫଳ ବା ଏକପାଖିଆ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ଆମେରିକାରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ହିଂସାତ୍ମକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ଆମେରିକାରେ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ବିକ୍ରି ସେତିକି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏପରିକ ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳାବାରୁଦ ଲୋକେ କ୍ରୟ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ବନ୍ଧକୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ଓ୍ବାଲମାର୍ଟ ଏବେ ଆମେରିକାରେ ବନ୍ଧୁକ ବିକ୍ରି ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକେ ପ୍ରଥମ ଥର ବନ୍ଧୁକ କିଣିଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ୧୦୦ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୨୦.୫ ବନ୍ଧୁକ ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପେର ହିଂସାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ଫେସବୁ୍କ୍‌‌ ସିଇଓ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମତରେ ଆମେରିକା ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ବାଣ୍ଟିସାରିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବାକୁ କିଛି ଦିନ ବାକିଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ମାର୍କ କହିଥିଲେ।

ସେପଟେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅନେକ ଥର ଏହା ଇଶାରା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଫଳାଫଳ ତାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଯାଏ ତେବେ ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ  ମିଲିସିଆ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ। ଏହି ମିଲିସିଆକୁ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ସର୍ବଦା ଭୟଙ୍କର ବୋଲି ମାନିଆସିଛି। ସେପଟେ ପେନସିଲଭେନିଆ, ମିସିଗନ୍‌, ଜର୍ଜିଆ ଭଳି ସ୍ଥାନରେ ଫଳାଫଳ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ମାରଣାସ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପା​‌ରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

   Related Posts