Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ତାରକା ସାଇନା ନେହୱାଲ…

29/01/2020 at 1:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୦୧: ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ସାଇନା ନେହଓ୍ବାଲ । ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଜଗତରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଇତିହାସ ରଚି ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ମହିଳା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ସାଇନା ନେହୱାଲ । ବୁଧବାର ଦିନ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପାର୍ଟିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହାସଚିବ ଅରୁଣ ସିଂହଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ସାଇନା । ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସାଇନା ୱାର୍ଲଡ ମହିଳା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ରେଂକିଙ୍ଗରେ ନବମସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ସାଇନାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଚନ୍ଦ୍ରାନ୍ସୁ ନେହୱାଲ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଜେପିରେ ସାଇନା ନେହଓ୍ବାଲଙ୍କ ହେବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖୁବ ପ୍ରଂଶସା କରିଛନ୍ତି ।

୧୯ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୯୦ରେ ହରିୟାଣାର ହିସାରରେ ସାଇନା ନେହୱାଲଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତର ସବୁଠୁ ସଫଳ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ସାଇନା। ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ସାଇନା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଖେଳାଳି ଥିଲେ ଯିଏ ୪-ଷ୍ଟାର ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଜିତିଥିଲେ। ସାଇନା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଯିଏ ସୁପର ଟାଇଟେଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଭାରତ ପାଇଁ ବ୍ରଞ୍ଜ ମେଡାଲ ଜିତିଥିଲେ ସାଇନା। ୨୦୧୦ ଓ ୨୦୧୮ ମସିହାର Commonwealth Gamesରେ ସାଇନା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳୀ ଯିଏ ଭାରତ ପାଇଁ ୨ ସିଙ୍ଗଲ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ୨୩ମଇ ୨୦୧୫ରେ ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ ସାଇନା । ବିଶ୍ବ ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅକ୍ତିଆର କରିବାରେ ସାଇନା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି । ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ଆୱାର୍ଡ ଜିତିଥିଲେ ସାଇନା। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହା ସହ ରାଜିବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳ ରତ୍ନା ଓ ଅର୍ଜୁନ ଆୱାର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts