Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ରାଜନୀତିକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ସହୀଦ ହୋଇଥିବା ମେଜରଙ୍କ ପତ୍ନୀ : ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିରେ ହେଲେ ସାମିଲ

4/04/2019 at 1:05 PM

କାନପୁର ୪/୪ : ଶାଳିନୀ ସିଂହ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି | କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ମେଜର ଅବିନାଶ ସିଂହଙ୍କ ପତ୍ନୀ ହେଉଛନ୍ତି ଶାଳିନୀ | ଶାଳିନୀଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁରଘର କାନପୁର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦ ନଗରରେ | ସ୍ୱାମୀ ସହିଦ ହେବାପରେ ଠାରୁ ଶାଳିନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଛନ୍ତି | ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ନେତା ସଞ୍ଜୟ ସିଂହଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଶାଳିନୀ ଆପରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ |


ଶାଳିନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଦେଶସେବା କରି ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି | ସେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ସେନାରେ ଥାଇ ଦେଶ ସେବା କରିସାରିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଦେଇ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |


ଗତ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଦ୍ଭୂତପୂର୍ବ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶାଳିନୀ | ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ସରକାର ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ବିଜୁଳି, ପାଣି ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସରକାର ସେହିଭଳି ଉନ୍ନତି କରିପାରିନାହାନ୍ତି | ଦଳର ଏହିସବୁ ସକାରାତ୍ମକ ନୀତିରୁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ସେ ଆପରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |


ଶାଳିନୀ ସିଂହ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣର ଏକ ଜୀବନ୍ତ ଉଦାହରଣ | ଶାଳିନୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ମେଜର ଅବିନାଶ ସିଂହ ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ଶାଳିନୀଙ୍କ ବୟସ ମାତ୍ର ୨୩ ବର୍ଷ ଥିଲା | ଉଭୟଙ୍କ ଏକ ପୁଅ ଥିଲା | ମେଜରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ପୁଅକୁ ୨ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା | ଅବିନାଶ ସିଂହ ସହିଦ ହେବାପରେ ଶାଳିନୀ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ | ୩ ମାସ ପରେ ସର୍ଟ ସର୍ଭିସ କମିଶନ ହିସାବରେ ତାଙ୍କର ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା | ପତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ବର୍ଷେ ପରେ ତାଙ୍କୁ କୀର୍ତ୍ତି ଚକ୍ର ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏ.ପି.ଯେ.ଅବଦୁଲ କାଲାମଙ୍କ ଠାରୁ ସେନା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଶାଳିନୀ ପତିଙ୍କ କୀର୍ତ୍ତି ଚକ୍ର ସମ୍ମାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଥିଲା |


୨୦୧୭ ମସିହାରେ କ୍ୟାପଟେନ ଶାଳିନୀ ଶ୍ରୀମତୀ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ୱିନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ | ସେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଯିଏକି ସିଙ୍ଗଲ ପେରେଣ୍ଟ କାଟାଗୋରିରେ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ‘ମିସ ଆର୍ଥ’ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରି ଜିତିଥିଲେ |


ଶାଳିନୀ ଏକ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆଘାତ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଚାଲି ନପାରନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତର କହିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ବର୍ଷେ ପରେ ସେ ପୁଣି ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ |

   Related Posts