Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା, SIT ତଦନ୍ତରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ- ବିଜେଡି
  • ||
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ମରୁଭୂମିର ରହସ୍ୟମୟ ତଥ୍ୟ: ୧୦ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଛି ଏହାର ପରିସୀମା

6/04/2020 at 12:18 PM

ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକା, ୦୬|୦୪: ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ସାହାରା ମରୁଭୂମି ନାଁ ଶୁଣିଥିବେ | ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଗରମ ମରୁଭୂମି | ବାସ୍ତବରେ, ସାହାରା ନାଁ ଆରବୀ ଶବ୍ଦରୁ ମରୁଭୂମି ‘ସାହରା’ ରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ମରୁଭୂମି | ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକା ଏହି ମରୁଭୂମି ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାର ଏକ ଛୋଟ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ରହିଛି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ମରୁଭୂମିର କିଛି ବିଶେଷ ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ ତଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ କହିବୁ ଯାହା ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ |

ସାହାରା ମରୁଭୂମିର ଲମ୍ବ ୪୮୦୦ କିଲୋମିଟର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଡୈଘ୍ୟ ୧୮୦୦ କିଲୋମିଟର | ଏହି ମରୁଭୂମି ୟୁରୋପର ମାଲଦ୍ୱୀପ ସହିତ ସମାନ ଏବଂ ଭାରତର ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ | ଏହା ପ୍ରାୟ ୯୨ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଉପରେ ବ୍ୟାପିଛି |

ସାହାରା ମରୁଭୂମି ପୃଥିବୀର ଆଠ ପ୍ରତିଶତ ଜମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ | ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏହି ମରୁଭୂମି ୧୦ ଟି ଦେଶ ଯଥା ମାଲି, ମୋରୋକୋ, ମୋରିଟାନିଆ, ଆଲଜେରିଆ, ଟ୍ୟୁନିସିଆ, ଲିବିୟା, ନାଇଜର, ଚାଡ, ସୁଦାନ ଏବଂ ଇଜିପ୍ଟ ରେ ବ୍ୟାପିଛି |

ଯଦିଓ ସାହାରା ମରୁଭୂମିରେ ମଣିଷ ରହିବା ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବଜନ୍ତୁ ଅଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ପ୍ରଜାତିର ଗଛ ମଧ୍ୟ ଏହି ମରୁଭୂମିରେ ଜୀବିତ | ତଥାପି, ଜଳ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ନିକଟରେ ଗଛଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ |

ଅନ୍ୟ ମରୁଭୂମି ପରି ସାହାରା ମରୁଭୂମିରେ ମଧ୍ୟ ଦିନରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ରାତିରେ ପ୍ରବଳ ଶୀତ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ | ସାଧାରଣତ ମରୁଭୂମିରେ ତୁଷାରପାତ ହୁଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଏଠାରେ ତୁଷାରପାତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା | ମରୁଭୂମି ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆଟଲାସ୍ ପର୍ବତର ପାଦଦେଶରେ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକ ଠାରୁ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସି ଯାଇଥିବାରୁ ତୁଷାରପାତ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, ଉଚ୍ଚ ଚାପରେ ନିମ୍ନ ଚାପର କେନ୍ଦ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହେଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପବନ ତୀବ୍ର ତଳକୁ ଖସିଲା ଏବଂ ତୁଷାରପାତ ପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା |

ଆଜି ସାହାରା ମରୁଭୂମି ନିଛାଟିଆ ଏବଂ ଜନଶୂନ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହା ସବୁଜ ମୟ ଥିଲା | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଲଗାତାର ବୃକ୍ଷ ମରିଯିବାରୁ ଆଫ୍ରିକାର ସାହାରା ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରାୟ ୨୫୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ମରୁଭୂମିରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା | ତେବେ ଏପରି କାହିଁକି ଘଟିଲା ତାର କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଖୋଜି ବାହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି | କାରଣ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ଜଡିତ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୫ ହଜାର ବର୍ଷ ପରେ ସାହାରା ମରୁଭୂମି ପୁଣି ସବୁଜ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି |

   Related Posts