Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକଣା କଡାକଡି କଲା ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ବାହାର ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍
  • ||
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀରୁ ଆରଏଏସ ଅଧିକାରୀ: କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ପାଇଲେ ଆଶା

15/07/2021 at 3:08 PM

ଯୋଧପୁର ୧୫/୦୭ : ରାଜସ୍ଥାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ଆରଏଏସ-୨୦୧୮ ରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏମିତି କିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଯୋଧପୁରର ଜଣେ ଯୁବତୀ ଅଛନ୍ତି ଆଶା କାଣ୍ଡାରା ଅଛନ୍ତି। ଆଶା ଯୋଧପୁର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଉତ୍ତରରେ ଜଣେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କାମ ସହିତ ସେ ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ। କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ସେ ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରି ସମ୍ମାନଜନକ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହୋଇ ପ୍ରମାଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କାହାଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି। ଯୋଧପୁରରେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଭାବେ କାମ କରୁଥିବା ଆଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆଶାଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ସେହି ଢଗକୁ ପ୍ରମାଣ କରୁଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘କଠିନ ପରିଶ୍ରମର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ’। ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଜନସେବା ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ RAS ପରୀକ୍ଷା -୨୦୧୮ ଫଳାଫଳରେ ଆଶା ୭୨୮ ତମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛି। ଆଶା ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଫେଇ କର୍ମୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ଯୋଧପୁର ରାସ୍ତାରେ ଝାଡୁ ଲଗାନ୍ତି।

ଆଶାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଅଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଆଶା ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡି ନଥିଲେ। ଦିନରେ ସଫେଇ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ସମୟ ମିଳିଲେ ପାଠ ପଢ଼ନ୍ତି। ଆଶାଙ୍କ ଜୀବନ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଦଳି ଯାଇଛି। ଆଶା ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସଂଘର୍ଷର ପଥରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ବାଛିଥିଲେ। ଶେଷରେ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳପ୍ରାପ୍ତ ହେଲା ଏବଂ ସେ RAS ପରୀକ୍ଷା, ପ୍ରି ପରୀକ୍ଷା, ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ସାକ୍ଷାତକାରର ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଆଶା କାଣ୍ଡାରାଙ୍କର ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି। ୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଝଗଡା ହୋଇଥିଲା। ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ସେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଶା ସାହସ ହରାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଦୃଢ ମନୋବଳ ହେତୁ ସେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ସୁଇପର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ଆଶାଙ୍କୁ ୧୨ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନରେ ଜଣେ ସୁଇପର ଭାବରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଚାକିରି ମିଳିଥିଲା।

ଆଶା କାଣ୍ଡାରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନରେ କାମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ସେ ସ୍କୁଟିରେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିଲେ। ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନରେ ବସିଥିବା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ତାଙ୍କ ମନରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ହେବାର ଉତ୍ସାହ ଜାଗି ଉଠିଥିଲା। ସ୍ନାତକ ପରେ ସେ RAS ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଶେଷରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳପ୍ରାପ୍ତ ହେଲା ଏବଂ ଆଜି ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହେଲା।

   Related Posts