Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ସ୍ବାଧୀନ ଜୀବନ ପାଇଁ ଧର୍ମ ଓ ଘର ପରିବାର ତ୍ୟାଗ କରି ଆସିଥିବା ସାଉଦି ଯୁବତୀଙ୍କୁ କାନାଡ଼ା ଦେଲା ଶରଣ

12/01/2019 at 12:34 PM

କାନାଡ଼ା ୧୨/୧: ନିଜ ଧର୍ମ ତ୍ୟାଗ କରି ସ୍ବାଧୀନ ଜୀବନ ଆଶାରେ ଘର ଛାଡି ଆସିଥିବା ସାଉଦି ଆରବର ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍-କୁନନଙ୍କୁ କାନାଡ଼ା ଶରଣ ଦେଇଛି। ଏହି ଯୁବତୀ ଇସଲାମ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଏବଂ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଛାଡ଼ି ଆସିଥିବା ଯୋଗୁଁ ଏବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି।

କୁନନଙ୍କୁ ଶରଣ ଦେବା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କାନାଡ଼ାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜଷ୍ଟିନ୍ ଟ୍ରୃଡୋ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି –‘‘ କାନାଡ଼ା ସବୁବେଳେ ମାନବାଧିକାର ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଅନୁରୋଧ କରିବାରୁ ଆମେ ଅଲ-କୁନନଙ୍କୁ ସ୍ବୀକାର କରି ଶରଣ ଦେଇଥିଲୁ।’’

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୧୮ବର୍ଷ ବୟସର ରହଫ ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍-କୁନନ ନିଜ ପରିବାର ସହ କୁଏତ୍ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯିବା ପାଇଁ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଧରିଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍ ହୋଇ ଯିବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କୁ କିଛି କର୍ମଚାରୀ ଅଟକାଇଥିଲେ।

ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍-କୁନନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଖକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ଫେରିବାକୁ ଚାହିଁନଥିଲେ। ସେ ବ୍ୟାଙ୍କକର ଏକ ହୋଟେଲର ଏକ ରୁମରେ ନିଜକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍-କୁନନ ଟ୍ବିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ କାହାଣୀ ବଖାଣିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମିଡିଆ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନର ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଜାତିସଂଘ ଶରଣାର୍ଥୀ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ୟୁଏନଏଚସିଆର କାନାଡ଼ାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ କରିଛି। ଶରଣାର୍ଥୀ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି –‘‘ ଗତ କିଛି ଦିନରୁ ଅଲ କୁନନଙ୍କ ନିଜ ସମସ୍ୟାକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଆଗରେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ବାରା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଏଭଳି ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବ।

ରହଫ ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍-କୁନନ ବିବିସିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଇସଲାମ୍ ଧର୍ମ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯାଇ ସେଠାରେ ପାଠ ପଢ଼ି ଚାକିରୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ସାଉଦି ଆରବରେ ନିଜ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର କରିବା ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ସମ୍ଭବ ନଥିଲା।

ଅଲ୍ କୁନନଙ୍କ କାହାଣୀ ସାମନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପାଇଁ କୁନନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସାରା ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ସାଉଦି ମହିଳା ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପ୍ରେରଣା ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଛନ୍ତି। ସାରା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ‘ଅଲ୍ କୁନନ  ଏପରି କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ନୁହନ୍ତି। ଆମେ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ଜୀବନ ଚାହୁଁଛୁ। ମୋ ପାସପୋର୍ଟ ସବୁବେଳେ ମୋ ବାପାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥାଏ। ଆମେ କେବେ ବି ସ୍ବାଧୀନତାର ସ୍ବାଦ ଚାଖିନାହୁଁ।’

ଅଲ୍ କୁନନ ଯାହା କରିଛନ୍ତି ତାହା ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଟ୍ବିଟ୍ କରୁଛନ୍ତି।  

   Related Posts