Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ISSରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଏସ୍.ଏସ୍.କଳ୍ପନା ଚାୱଲା ସିଗ୍ନସ ମହାକାଶ ଯାନ, କ୍ୟାନସରର ଔଷଧ ଗବେଷଣା ମଧ୍ୟ କରିବ

5/10/2020 at 9:14 PM

ୱାସିଂଟନ: ଭାରତୀୟ ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀ କଳ୍ପନା ଚାୱଲାଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ଆମେରିକୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ସଂସ୍ଥାନ (ନାସା)ର କାର୍ଗୋ ସ୍ପେସ୍ ସିପ୍ ସିଗ୍ନସ ସୋମବାର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ(ଆଇଏସ୍ଏସ୍)ରେ ପହଞ୍ଚିଚିଛି। ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୩ଟା ବେଳେ ମହାକାଶ ଯାନ ଏଥିରେ ଡକ୍ କରିଛି। ଏଠାରେ ରହଣୀକାଳରେ କର୍କଟ ରୋଗର ଗବେଷଣା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଯାନରେ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇ ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ନର୍ଥରୋପ ଗ୍ରୁମେନ୍ ଏନଜିଆର-୧୪ ମିସନ ଲାଗି ମହାକାଶଯାନ ସିଗ୍ନସ୍‌କୁ ଭର୍ଜିନିଆ ମିଡ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ ସ୍ପେସ୍ ପୋର୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖ ଦିନ ଆଇଏସଏସ୍ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରେରଣ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଯାଇଥିବା  କ୍ୟାପସୁଲରେ ହଜାରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ଉପକରଣ ସାଙ୍ଗକୁ ଚାଳକ ଦଳର ସପ୍ଲାଇ ଓ ଅନ୍ୟ ଗବେଷଣା ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛି। 

ଏସ୍.ଏସ୍. କଳ୍ପନା ଚାୱଲା ସିଗ୍ନସ୍‌ କ୍ୟାପସୁଲ ଏକ ପ୍ରେସରଯୁକ୍ତ  କାର୍ଗୋ ମଡ୍ୟୁଲ। ଯାହାକୁ ଇଟାଲୀର ଟ୍ୟୁରିନ୍‌ରେ ଥେଲସ୍ ଏଲୋନିଆ ସ୍ପେସ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ସର୍ଭିସ ମଡ୍ୟୁଲରେ ୨ଟି ସୋଲାର ନେଭିଗେସନ ଉପକରଣ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରପଲ୍ୟୁଜନ ତତ୍ୱ ଭର୍ଜିନିଆରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଡ. କଳ୍ପନା ଚାୱାଲାଙ୍କ ନାମାନୁସାରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଗୁରୁତ୍ୱାକର୍ଷଣରେ କର୍କଟ ରୋଗର ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷଣ ଲାଗି କର୍କଟ ଉପଚାର ଟେକନିକ୍ ଓ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ସାଙ୍ଗରେ ପଠାଯାଇଛି। 

କଳ୍ପନା ଚାୱଲା ୧୭ ମାର୍ଚ୍ଚ୧୯୬୨ରେ ହରିୟାଣାର କର୍ଣ୍ଣଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ପଞ୍ଜାବ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରୁ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ୧୯୮୨ ମସିହାରେ ଆମେରିକା ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ସେ ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ରବୋଟିକ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଅପରେଟର ଓ ମିସନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ସ୍ପେସ୍ ମିସନରୁ ମହାକାଶ ଯାନ କଲମ୍ବିଆରେ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

   Related Posts