Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବିଜେପିରେ ବିଦ୍ରୋହ : ସିଏଏ, ଏନଆରସି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ୮୦ ନେତା

24/01/2020 at 1:38 PM

ଭୋପାଳ ୨୪.୦୧-  ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ (CAA)  ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ନାଗରିକ ପଞ୍ଜିକା (NRC) ନେଇ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିରୋଧ । ବିରୋଧି ରାଜନୈତୀକ ଦଳ ସହ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ  ଆନ୍ଦୋଳନ, ପ୍ରତିବାଦ ଜାରି ରଖିଚନ୍ତି . ତାହାର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ବିଜେପି ସିଏଏ ଏବଂ ଏନଆରସି ସପକ୍ଷରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସଚେତନାତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରୁଛି । ଅଥଚ ଏସବୁ ଭିତରେ ବିଜେପି ଲାଗି ଏକ ସମସ୍ୟ ହେଲା ନିଜ ଦଳରେ ବିଦ୍ରୋହ । ସିଏଏ ଏବଂ ଏନଆରସି  ବିରୋଦରେ ବିଜେପିରେ ବି ଭିନ୍ନ ସ୍ବର ରହିଚି । ଦଳର ଅନେକ ସଂକ୍ୟାଲଘୁ ନେତା ଏହାର ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ବିରୋଧ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଫୁଟି ବାହାରିଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ  ୮୦ ଜଣ ବିଜେପି ନେତା ସାଂଗଠନୀକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ଦଳରେ ସିଏଏ  ଏବଂ ଏନଆରସି ଜନୀତ ବିବାଦ ଥମୁନଥିବାନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିଛନ୍ତି ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର, ଖାଡଗନ, ଦେୱାସ ଓ ମାହୋ ଅଞ୍ଚଳର ବିଜେପି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସେଲ୍‌ ନେତାଏ ଇସ୍ତାଫା ଦେବା ବେଳେ ଦଳର ସିଏଏ  ଏବଂ ଏନଆରସି ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ।ହିନ୍ଦୁ- ମୁସଲିମ୍‌ଙ୍କୁନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିତର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ନେତାଏ । ସେମାନଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ହେଲା  ଦେଶ ଆଗରେ ଅର୍ଥନୀତି, ବେକାରୀ ଆଦି ବଡପ୍ରସଙ୍ଗ ରହିଛି, ଯାହାର ସମାଧାନ ଲୋଡା । କିନ୍ତୁ  ରାମ ମନ୍ଦିର, ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ୍, ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ, ତିନି ତଲାକ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ବନ୍ଦ ହେବା ଦରକାର । ଏବେ ସିଏଏ, ଏନଆରିସି ପ୍ରସଙ୍ଗ ପରେ ଅନେକ ନକରାତ୍ମକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଇନ୍ଦୋରର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ବିଜେପି ନେତା ୱାସିମ ଇକବଲ ଖାନ ଏବଂ ମଂଜୁର ଅହମ୍ମଦ । ଏହା ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଘୃଣାଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଯୁକ୍ତି ରଖିଚନ୍ତି ।

ବିଜେପି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସେଲ୍‌ର ୮୦ରୁ ନେତା ଇସ୍ତାଫା ଦେବା ଅବସରରେ ଦଳୀୟ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିବାକୁ ବିରୋଧି କଂଗ୍ରେସ ଏକ ବଡ ଘଟଣା ବୋଲି ମନେ କରୁଛି । କାରଣ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ପାସ୍‌ ସିଏଏ ତିନି ଦେଶର ଅଣ ମୁସଲିମ୍ ସଂଖେ୍ୟାଲଘୁ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାରୁ  ଏହା ସାମାଜିକ ଭେଦଭାବ ସହ ସଂକଟର ଆଶଙ୍କା  ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଯୁକ୍ତି କରୁଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ।

   Related Posts