Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଭାଷଣକୁ ମନ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଶୁଣୁଥିଲେ ପୁଟିନ, କରୁଥିଲେ ନୋଟ୍: ଏସସିଓ ମିଟ୍‌ରେ ଭାରତକୁ ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ଵ

10/11/2020 at 7:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୧୧: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଙ୍ଗଳବାର ସାଙ୍ଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ(ଏସସିଓ)ର ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ ଭର୍ଚୁଆଲ ଜରିଆରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ, ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ, ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକରେ ଏକ ବିରଳ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଚୀନ ଓ ପାକିସ୍ତାନକୁ ହଜମ ହୋଇନଥିବ।

ସବୁଠୁ ଚକିତ କଥା ଚଳିତ ବର୍ଷ ସମ୍ମିଳନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଥିବା ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ ସମୟରେ କିଛି ପଏଣ୍ଟ ଲେଖୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଭାଷଣଙ୍କୁ ମନଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଶୁଣିବା ସହ କିଛି ପଏଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ, ଏସସିଓରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଷଣର କେତେ ଗୁରୁତ୍ଵ ରହିଛି। ଏଥିସହ ପୁଟିନ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ କେତେ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଅନ୍ତି ଏଥିରୁ ପ୍ରତିପାଦିତ ହୋଇଛି।

ଏହି ଭର୍ଚୁଆଲ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚିନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଭାଷଣ ଶୁଣିଛନ୍ତି। ୨୦୨୦ ଜୁନରେ ଗଲଓ୍ଵାନ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନପିଙ୍ଗ ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ନଭେମ୍ଵର ୧୭ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ଦୁଇ ନେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏହା ପରେ ନଭେମ୍ଵର ୨୧ରେ ଜି ୨୦ ଭର୍ଚୁଆଲ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉଭୟ ନେତା ପୁଣି ଥରେ ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ନଜର ଆସିବେ।

ନିଜର ଭାଷଣ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପରୋକ୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କିଛି ଦେଶ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଏସସିଓ ଏଜେଣ୍ଡାରେ ଉତ୍‌ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଅଯଥା ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଏସସିଓ ଚାର୍ଟର ଓ ସାଙ୍ଘାଇ ଭାବନାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। ଆମେ ସର୍ବଦା ଆତଙ୍କବାଦ, ଅବୈଧ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ରର ତସ୍କରି, ଡ୍ରଗ୍ସ ଓ ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂ ବିରୋଧରେ ସ୍ଵର ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଚାଲିବୁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts