Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହୀରା ଖଣି, ପ୍ରତିବର୍ଷ ବାହାରେ କୋଟିଏ କ୍ୟାରେଟ ହୀରା : ଏହି ବାଟ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ହେଲିକେପ୍ଟର ମଧ୍ୟ କ୍ରାସ ହୋଇଯାଏ

29/06/2019 at 5:30 PM

ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସାଇବେରିଆରେ ଅଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହୀରା ଖଣି ମିରନି ମାଇନ । ଏହି ଖଣିରୁ ଅସଂଖ୍ୟ ସଂଖ୍ୟାରେ ହୀରା ବାହାରିଥାଏ । ଏହି ଖଣି ୧୭୨୨ ଫୁଟ ଗଭୀର ଏବଂ ୩୯୦୦ ଫୁଟ ଚଉଡା । ଏହା ଦୁନିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ ମାନବ ନିର୍ମିତ ଖାଦାନ ।

୧୯୫୫ ମସିହା ଜୁନ ୧୩ ତାରିଖରେ ସୋଭିଏତ ଭୁବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଏକ ଟିମ ଏହି ଖଣିକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିଥିଲେ । ଏହି ଟିମରେ ଥିଲେ ୟୁରୀ ଖବରଦିନ, ଏକାତେରିନା ଏଲାବିନା ଏବଂ ଭିକ୍ଟର ଏବଦିନକୋ । ଏହି ଖଣିକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିଥିବାରୁ ୧୯୫୭ ମସିହାରେ ସୋଭିଏତ ଭୁବିଜ୍ଞାନୀ ୟୁବି ଖବରଦିନଙ୍କୁ ଲେନିନ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଖଣିର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ୧୯୫୭ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ଷର ଅଧିକାଂଶ ମାସରେ ଏଠାରେ ଜଳବାୟୁ ଖରାପ ରହେ । ଶୀତ ଋତୁରେ ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ଏତେ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ଯେ ଗାଡିମାନଙ୍କରେ ଥିବା ତେଲ ମଧ୍ୟ ବରଫ ଭଳି ବସିଯାଏ । ଗାଡିମାନଙ୍କର ଟାୟାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ଯୋଗୁଁ ଫାଟିଯାଏ ।

ଏହି ଖଣିକୁ ଖୋଳିବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀ ଜେଟ୍ ଇଂଜିନ୍ ଏବଂ ଡାଇନାମାଇଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ରାତି ସମୟରେ ଏହି ଖଣିକୁ ଘୋଡେଇ ଦିଆଯାଏ । ରାତି ସମୟରେ ଏହି ଖଣିକୁ ନ ଘୋଡ଼ାଇଲେ ମେସିନ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ।

ଏହି ଖଣି ଖୋଜ ପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ହୀରା ଉତ୍ପାଦନ କରିବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୁଷ ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦେଶ ହୋଇଗଲା । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଖଣିରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ମିଲିୟନ ଅର୍ଥାତ କୋଟିଏ କ୍ୟାରେଟ ହୀରା ବାହାର କରାଯାଉଥିଲା ।

ଏହି ଖଣି ଏତେ ବିଶାଳ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ଯେ କେତେଥର ଏହି ବାଟ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ହେଲିକେପ୍ଟର ପବନ ଚାପରେ ତଳକୁ ମାଡିଯାଇ ଖଣି ଭିତରେ ପଶିଯାଇଥାଏ । ଅନେକ ହେଲିକେପ୍ଟର କ୍ରାସ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ । ଏହାପରେ ଏହି ବାଟ ଦେଇ ହେଲିକେପ୍ଟର ଯିବା ଆସିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗ ଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଏହି ଖଣିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବନ୍ଦ କରିଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts