Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଡିଲ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ବାଗତ କଲା ଋଷିଆ

22/01/2021 at 8:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୦୧ : ଆମେରିକାର ନବନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୂତନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛି କ୍ରେମ୍‌ଲିନ୍‌ । କିନ୍ତୁ ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ମୋସ୍କା । ଏହାକୁ ନେଇ ହ୍ବାଇଟହାଉସ୍ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଆଉ ୫ ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରନ୍ତି ଜୋ ବାଇଡେନ । ଯାହାକି ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରଥମ ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ।

ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଡିମିର ପୁଟିନ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ମୁଖପାତ୍ର ଡିମିଟ୍ରି ପେସ୍କୋଭ କହିଛନ୍ତି, ଆମେରିକାର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମୋସ୍କୋ ସ୍ବାଗତ କରିବ କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ତନଖି କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । କାରଣ ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ବିଭିନ୍ନ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ନବୀକରଣ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସର୍ତ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଉଥିଲେ । ଅନେକ ସମୟରେ ମୋସ୍କା ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ କରିଛି ।

୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଆମେରିକାର ତତକାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମା ଏବଂ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡିମିଟ୍ରୀ ମେଡବେଡେବଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ୧୫୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ । ଯାହାର ସମୟସୀମା ଆସନ୍ତା ଫେବୃଆରୀ ୫ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ତେବେ କୌଣସି ସର୍ତ୍ତ କିମ୍ବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିନା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ବଢାଇବାକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଆମେରିକାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି ଋଷ । କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ଗତ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ଉପରେ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲା । ପେସ୍କୋଭ କହିଛନ୍ତି, “ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ କେତେକ ସର୍ତ୍ତ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଆମ ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ କ’ଣ ରହୁଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts