Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୁଣି ଝଟ୍‌କା : ଭାରତର ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୋଲି କହିଲା ରୁଷ

10/08/2019 at 2:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦|୮: ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କର ସହାନୁଭୂତି ପାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି । ମାତ୍ର ପାକିସ୍ତାନକୁ କେବଳ ଝଟକା ପରେ ଝଟକା ମିଳୁଛି । ଆମେରିକା, ଚୀନ ଏବଂ ଜାତିସଂଘ ପରେ ଏବେ ରୁଷଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଝଟ୍‌କା ମିଳିଛି। ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ରୁଷ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହିତ ଏହା ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛି ।

ରୁଷର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ, ଭାରତ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରର ପୁର୍ନଗଠନ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରକୁ ଦୁଇ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛି । ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ତଥ୍ୟର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ମସ୍କୋ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ନେଇ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିବାଦକୁ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ, ରାଜନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ପ୍ରୟାସରେ ସମାଧାନ କରାଯିବା ଜରୁରୀ।

ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାରୁ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ କୌଣସି ସମର୍ଥନ ମିଳିନଥିଲା । କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକାର ନୀତିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲେ । ଭାରତ ସହ ସଂପର୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆମେରିକା ତାଆଡୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଚୀନ ଆଡୁ ମଧ୍ୟ ସେମିତି କିଛି ପାକିସ୍ତାନକୁ ସୁହାଇବା ଭଳି ସମର୍ଥନ ମିଳିନି । କାଶ୍ମୀର ବିବାଦ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସମାଧାନ ହେଉ ବୋଲି ଚୀନ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ଜାତିସଂଘ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀର ମାମଲାରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସଞ୍ଜମତା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିଦେଇଛି ଜାତିସଂଘ ।

   Related Posts