Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚୀନରେ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବ୍ୟାପିଲା କରୋନାର ଡେଲ୍‌ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ, ବେଜିଂ ସହ ୧୫ ସହରରେ ଆତଙ୍କ, ଉଡାଣ ବାତିଲ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୭୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଲଦାଖରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା କେବେ ସମାପ୍ତ ହେବ ? ଡ୍ରାଗନ ସହ ୧୨ତମ ବୈଠକ ଆସନ୍ତାକାଲି
  • ||
  • ବାଂଶପାଳ : ଗାଁରେ ପଶି ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା ଦନ୍ତା, କାନ୍ଥ ପଡି ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଅଲୋଡା ହେଲା ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର, ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ରାସ୍ତା କଡକୁ ଛିଟିକି ପଡିଲେ ୨ ଚାଳକ : ମେଡିକାଲରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଟକ : ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ସହ ୧୦ହଜାର ଜରିମନା : ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଦେବେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSSC ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପିଏସ୍ : ଜବତ ହେଲାଣି ନଗଦ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ସହ ଫ୍ଲାଟ୍ ଆଉ ପ୍ଲଟ୍
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଚିଙ୍ଗୁଡି ବନ୍ଧରେ ଅଘଟଣ : ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୬ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବଦଳିଲା ନିୟମ : ୬୩,୩୦୩ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ପାଇବେ ପଦୋନ୍ନତି, ରେସିଡେନ୍ସି ପିରିୟଡ୍ କମାଇଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||

ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ ସୁଦ୍ଧା ଆସିପାରେ ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ

7/08/2020 at 2:47 PM

ମସ୍କୋ ୦୭/୦୮ : ଋଷ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ ରୁ ୧୨ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ଲଞ୍ଚ କରିଦିଆଯିବ | ଏହା ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ | ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଅନୁସାରେ ଲଞ୍ଚକୁ ନେଇ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇସାରିଛି | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଭ୍ୟାକସିନକୁ ରେଜିଷ୍ଟର କରାଯିବ ଏବଂ ୩ ରୁ ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭ୍ୟାକସିନ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଋଷ ତରଫରୁ ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫-୧୬ ତାରିଖରେ ଭ୍ୟାକସିନ ଆସିବ | ଏହି ଭ୍ୟାକସିନକୁ ଗାମାଲିୟା ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଅଫ ଏପିଡେମୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି | ସ୍ପୁତନିକ ନ୍ୟୁଜ ସୁରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ କହିଛି ଯେ ଏହି ଟୀକା ଦେବା ପରେ ସକାରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ଆସିଥିଲା | ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତିରୋଧ କ୍ଷମତା ଉପରେ ଭଲ ରେଜଲ୍ଟ ଆସିଥିଲା | ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଭ୍ୟାକସିନ ପ୍ରଥମେ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ | 

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଋଷର ଏହି ଭ୍ୟାକସିନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ଜାହିର କରିଛି | ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଭ୍ୟାକସିନ ତିଆରି ପାଇଁ ଋଷ ଗାଇଡଲାଇନ ପାଳନ କରିନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ଭ୍ୟାକସିନର ସଫଳତା ଉପରେ ଭରସା କରିବା ମୁସକିଲ ବୋଲି ସଂଗଠନ କହିଛି | ତୃତୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ ବିନା ଯଦି କୌଣସି ଭ୍ୟାକସିନର ଲାଇସେନ୍ସ ଜାରି କରାଯାଏ ତାହେଲେ ଏହା ବିପଦଜନକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପ୍ରବକ୍ତା କ୍ରିଷ୍ଟିୟନ କହିଛନ୍ତି |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁନିଆରେ ୬ଟି ଭ୍ୟାକସିନ କାମ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ତେବେ ଏହି ସବୁ ଭ୍ୟାକସିନ ସଫଳ ହେବ ନା ନାହିଁ ତାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସଂଗଠନ ଦେଇନାହିଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ଦୁନିଆରେ ୧୬୫ ଭ୍ୟାକସିନ ଉପରେ କାମ ଚାଲିଛି | ଏହିସବୁର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୬ ଟି ଭ୍ୟାକସିନର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଚାଲିଛି |

   Related Posts