Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ବ୍ରିଟେନରୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଚୋରି କରି ପ୍ରଥମେ ଟିକା ତିଆରି କରିଥିଲା ରୁଷ: ରିପୋର୍ଟ

11/10/2021 at 6:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୧୦: ବ୍ରିଟେନର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନିକା କରୋନା ଟିକାର ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ରୁଷ ଚୋରି କରିଥିବା ନେଇ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏପରିକି ଡାଟା ଚୋରି କରି ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଟିକା ତିଆରି କରିଛି ରୁଷ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ବ୍ରିଟେନର ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଜେନ୍ସି ପାଖରେ ଏନେଇ ଠୋସ୍‌ ପ୍ରମାଣ ଥିବା ବେଳେ କ୍ରେମାଲିନର ଏଜେଣ୍ଟ ମାନେ କୋଭିଡ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ପ୍ଲାନ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନିଜ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା‌ରେବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି ହୋଇଛି।

‘ଦ ସନ୍‌’ର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ, ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କିଛି ଜରୁରୀ ତଥ୍ୟ ରୁଷର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେଣ୍ଟ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡମିୟଦ ହିନ୍ଦସ୍‌ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ନାଁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିନଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ମସ୍କୋର ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ବ୍ରିଟେନ ଯାଇ ସିକ୍ରେଟ୍‌ ଡିଜାଇନ୍‌ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ବାରା ତିଆରି ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ କିମ୍ବା ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପର କଣ ଚୋରି ହୋଇଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅପନୁସାରେ, ବ୍ରିଟେନ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ପାଇଁ ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନେଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ରୁଷ ହ୍ୟାକର୍ସ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଉପରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନିକା ଗତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ମାନବୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମସ୍କୋ ଏହାକୁ ଟପି ଯାଇଥିଲା। ରୁଷ ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ସ୍ପୁଟନିକ୍‌-ଭି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଦେଇଥିଲା ।   

   Related Posts