Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

Corona ସଚେତନତା ନେଇ ଭ୍ରମ !

23/02/2020 at 4:23 PM

ଓ୍ବାସିଂଟନ ୨୩।୦୨: ଚୀନରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବ୍ୟାପିଚାଲିଛି କରୋନା ଭାଇରସ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨ହଜାର ପାର୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି। ୨୬ରୁ ଅଧିକ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଯାଇଛି ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁ । ତେବେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ନେଇ ମିଥ୍ୟା ଗୁଜବ ପ୍ରଚାରିତ ହେଉଥିବା ଚୀନ୍ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲା । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଆଣିଛି ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଅଭିଯୋଗ। ଏହି ଅଭିଯୋଗ  ରୁଷ୍ ବିରୋଧରେ କରିଥିବା ବେଳେ କରୋନା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

ଚୀନରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଲାଗି ସାରାବିଶ୍ବରେ ଏବେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ସାରାବିଶ୍ବ ନିଜ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଭାଇରସ୍‌ରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ମିଳିପାରିବ । ସେନେଇ ପ୍ରୟାସ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କିଛି ଦେଶ ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଭାଇରସ ନେଇ ସତର୍କ ଚଳାଇବା ଯାହା ବିଶ୍ବ ସମୂହ ପାଇଁ ବାଧକ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ବିଶ୍ବ ସମୁଦାୟ ଏକ ହୋଇ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁ ନେଇ ସତର୍କ ଜାରି କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ଏକ ନୂତନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି । ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ, ସାରା ବିଶ୍ବ ଏକ ହୋଇ ଭାଇରସ ନେଇ ସତର୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଉଥିବା ବେଳେ ରୁଷ ତାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଉଛି । ଯାହାକି ବିଶ୍ବ ସମୁଦାୟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ।

କରୋନା ଭାଇରସ ନେଇ ସତର୍କ ଜାରି କରାୟାଉଥିବା ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଆକାଉଣ୍ଟ ରୁଷ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ତେଣୁ ରୁଷ ତା ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଉଛି ଯାହା ବିଶ୍ବ ସମୁଦାୟର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ବୋଲି ଆମେରିକା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଜାତିସଂଘ କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ମହାମାରୀର ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts