Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖିକା ମନୋରମା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଦେଲେ ରିଜାଇନ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୮୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬୯୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଉପରୁ ମୁଣ୍ଡରେ କମୁଛି ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହ, ବନ୍ଦ ହେଲା ହୀରାକୁଦର ୪ ଗେଟ୍
  • ||
  • ବିଲକୁ ଯାଇଥିଲେ ଚାଷୀ, ଦଳି ମାରିଦେଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ଗୋଟିଏ ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କା ଦେଲା, ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ୍ ଚାପିଦେଲା : ରାସ୍ତା ପାର୍ ବେଳେ ଜୀବନ ହାରିଲେ ସୁବାଷ
  • ||
  • ରାତିରେ ହଠାତ ଘରେ ପଶିଗଲା ଦନ୍ତା, ନାବାଳକକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ମାରିଦେଲା…
  • ||
  • ଦେବୀଗଡା ଘାଟ ନିକଟରୁ ବିଶାଳ ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର, ବନ୍ୟା ଜଳରେ ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ପହିଲାରୁ ବଦଳିଯିବ ସବୁକିଛି: ATMରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଲେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ, ହୋଇପାରେ ୫ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ

31/07/2021 at 3:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୭: ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ ଏବଂ ଜୀବନ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସୂଚନାକୁ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଆଗରେ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ କାରବାର ରବିବାର ଏବଂ ଛୁଟିଦିନରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୫ଟି ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।
ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି ଦିନରେ ଦରମା, ପେନସନ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ
ରବିବାର ଏବଂ ଛୁଟିଦିନରେ କରିହେବ ବ୍ୟାଙ୍କ କାରବାର । ନ୍ୟାସନାଲ ଅଟୋମେଟେଡ୍ କ୍ଲିରିଂ ହାଉସ୍ (NACH) ସିଷ୍ଟମକୁ ସାତ ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରଖିବାକୁ ଆରବିଆଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ତାହା ହେଉଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମର ଦରମା କିମ୍ବା ପେନସନ୍ ପାଇଁ ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଅର୍ଥାତ୍ ସପ୍ତାହ ଶେଷ ହେବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଛୁଟିଦିନରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ କଟାଯିବ । ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ଦରମା, ପେନ୍ସନ୍ ଏବଂ EMI ଦେୟ ପରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରବାର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।
ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ
ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାହାର, ଜମା ଏବଂ ଚେକ୍ ବୁକ୍ ଚାର୍ଜ ସହିତ ଅନେକ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି । ଆପଣ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ ଚେକ୍ ସହିତ କେବଳ ୪ ଥର ମାଗଣା ନଗଦ କାରବାର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ । ଚାରୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜମା କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ୧୫୦ ଟଙ୍କା ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏଟିଏମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣ ୬ ଟି ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ମାସକୁ ୩ ଥର ମାଗଣା କାରବାର କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସହରରେ ୫ଟି କାରବାର ମାଗଣା ହେବ । ଏହା ଉପରେ କାରବାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଦେୟ ରହିବ । ଏକ ଚାର୍ଜ ଭାବରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ୨୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାରରେ ଅନ୍ୟ ସହରରେ ୮.୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।
ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ମହଙ୍ଗା ହେବ
ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଏଟିଏମ୍ ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ୍ ଫି ୧୫ ରୁ ୧୭ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ଅଣ-ଆର୍ଥିକ କାରବାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଫି ୫ ରୁ ୬ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଏଟିଏମ୍ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମେସିନରୁ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିମ୍ବା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଗଣା କାରବାର ସୀମା ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି । ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ କାରବାର ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଫି ଆଦାୟ କରାଯାଏ । ଏହାକୁ ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ୍ ଫି କୁହାଯାଏ ।
IPPB ଦ୍ୱାର ଷ୍ଟେପ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ
ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପୋଷ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆଇପିପିବି) ର ଡୋର ଷ୍ଟେପ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହି ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆଇପିପିବି ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର କବାଟ ଷ୍ଟେପ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସୁବିଧା ପାଇଁ ୨୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଜିଏସ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କବାଟ ଷ୍ଟେପ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ କୌଣସି ଦେୟ ଆଦାୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜଣେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ୨୦ ଟଙ୍କା ଜିଏସ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆଇପିପିବି ଆକାଉଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ସମାନ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।
LPG ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ବଦଳିପାରେ
ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଗତ ମାସରେ ସରକାର ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୨୫.୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ ।

   Related Posts