Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ହର୍ଣ୍ଣ ଉପରେ କଟକଣା : ଘରୋଇ ବସ୍‌ରେ ଆରଟିଓଙ୍କ ଚଢାଉ

6/07/2019 at 3:55 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୭: ଆଉ ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିବନି  କର୍କସ ପେଁ ପାଁ ହର୍ଣ୍ଣ । ଏବେ ନିୟମ କଡାକଡି । ଭୁବନେଶ୍ବର ଆରଟିଓଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାଣୀବିହାର ଓଭରବ୍ରୀଜ ଉପରେ  ଏନେଇ ଘରୋଇ ବସଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ  କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁ ବସରେ  ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଶବ୍ଦ ଠାରୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାର ହର୍ଣ୍ନ ଲାଗିଛି ତାହାର କାହାଳି ବା ସ୍ପିକର ଖୋଲିନିଆଯାଇଛି ।

ଏବେ ଆଉ ବସ୍‌ ର ହର୍ଣ୍ଣରେ ହଟାତ ଚମକି ପଡିବେନି କିମ୍ବା ଡରିଯିବେନି ଅନ୍ୟ ପଥଯାତ୍ରୀ  । କାରଣ  ଉଭୟ ଘରୋଇ ଏବଂ ସରକାରୀ ବସ୍‌ର ହର୍ଣ୍ଣ  ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଏବେ କଡାକଡି । ବସରେ ଲାଗିଥିବା ହର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମାତ୍ରା ଠାରୁ ଅଧିକ ଆବାଜ କରିବା ମନା । ଯଦି  ଏହି ନିୟମ ଉଲଂଘନ ହୁଏ, ତେବେ ବସ୍‌ର ରୁଟ ପରମିଟକୁ ବାତିଲ କରିଦିଆଯିବ । ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ବିଭାଗ  ପକ୍ଷରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦିଆଯାଇଛି ।  ଏପରିକି , ଏଥିଲାଗି ଶନିବାର  ବାଣୀବିହାର ଓଭରବ୍ରୀଜ ଉପରେ କରାଯାଇଥିଲା ଅତର୍କୀତ ଯାଞ୍ଚ । ପ୍ରତି ବସକୁ ଅଟକାଇ ସଗୁଡିକର ହର୍ଣ୍ନ ଚେକିଂ  କରିଥିଲେ ପରିବହନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ  । ଅଧିକ ଆବାଜ କରୁଥିବା ହର୍ଣ୍ନ ସବୁର କାହାଳୀ ଗୁଡିକୁ ବସ୍‌ରୁ କାଢି ନେଇଥିଲେ  ଆରଟିଓ କର୍ମଚାରୀ ।

ଆରଟିଓର କଡା ଯାଞ୍ଚ ବେଳେ ବସ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଫେଇ କିନ୍ତୁ ଅଲଗା । ସେମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା, ରାସ୍ତାରେ ଲୋକେ ସାମାନଙ୍କ ଯାନ ଅକାଇ କଥା ବାର୍ତ୍ତା ହେବା ଆଳରେ  ବାଟ ଛାଡୁ ନାହାନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଯାନ ବି ସାଇଡ୍‌ ଦେଉନଥିବାରୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ବରର ହର୍ଣ୍ଣ ଲାଗାଇବାକୁ  ସେମାନେ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିବା କହିଛନ୍ତି ବସ୍ ଚାଳକ ।

   Related Posts