Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଲା ଆରଟିପିସିଆର ରିପୋର୍ଟ: ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ଆସୁଛି ନେଗେଟିଭ

15/07/2021 at 6:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୭ : ଦେଶରେ କରୋନା ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହାକୁ ଭଲ ଖବର ବୋଲି କହୁଥିବାବେଳେ ଆଉ କିଛି ଏହାକୁ ଭାରତରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରର ଆରମ୍ଭ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ଏକ ଖବର ଆସିଛି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଏପରି ଅନେକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଆରଟିପିସିଆର ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଦିଆଯାଇଛି। ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଏଭଳି ଆଠଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ଆଠ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କର କୋଭିଡ ୧୯ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କଲାଭଳି ଥିଲା। ଏମାନଙ୍କ ସିଟି ସ୍କାନ କରାଯିବା ପରେ ସଂକ୍ରମଣ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି।

କର୍ଣ୍ଣାଟକର କୋଭିଡ-୧୯ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସର ସଦସ୍ୟ ଡକ୍ଟର ସିଏନ ମଞ୍ଜୁନାଥ ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଆସିଥିବା ମାମଲା ହୋଇଥାଇପାରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସୁଛି କିନ୍ତୁ ଲକ୍ଷଣ ରହିଥାଏ ସେମାନଙ୍କର ସିଟି ସ୍କାନ ରିପୋର୍ଟ ପରେ କୋଭିଡ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥାଏ। ରାଜ୍ୟରେ ଏହିଭଳି ୫-୮ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ରହିଛି।

ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୁଲ ଆରଟିପିସିଆର ରିପୋର୍ଟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିପାରେ କାରଣ ସେମାନେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସାକରା ୱାର୍ଲ୍ଡର ଇଂଟରନାଲ ମେଡ଼ିସିନ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସିନିୟର କନ୍ସଲଟାଣ୍ଟ ଡକ୍ଟର ରଘୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୧୦-୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲାରେ RT-PCR ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସିଛି। RT-PCR ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ର କ୍ୱାଲିଟିକୁ ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ର କ୍ୱାଲିଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଡ.ରଘୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସିଥାଏ ସେମାନଙ୍କୁ ସିଟି ସ୍କାନ୍ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

ଡାକ୍ତର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସ୍ୱାବ ସଂକ୍ରମଣର ନଅ ଦିନ ପରେ ନିଆଯାଏ କିମ୍ବା ନମୁନା ନେବାର ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଯାଏଁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇନଥାଏ ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିପାରେ।

ଡାକ୍ତର ଏହା ବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଲକ୍ଷଣ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଯଦି ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସେ ତେବେ CB-NAAT ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ ଯାହାଦ୍ୱାରା ସବୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସିଟି ସ୍କାନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖାଏଥାଏ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ।

   Related Posts