Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ : ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଧୃବ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି କରିବ ଭାରତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୫୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୯୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବାୟୁସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍‌ରେ ଓଡିଆ ଯବାନ ମୃତ, ତାଳଚେରରେ ରାଣା ପ୍ରତାପ ଦାସଙ୍କ ଘର
  • ||
  • ମାତିଲେ ମାଓବାଦୀ : ଜାଳିଲେ ଗାଡ଼ି, ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କୁ କଲେ ଅପହରଣ
  • ||
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଶାସକ-ବିରୋଧି : ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||

ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଛି ୧୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ: କେନ୍ଦ୍ର କହିଲା- ଋଣ ଛାଡ଼ର କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ

28/07/2021 at 2:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୭ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଋଣ ଛାଡ ପାଇଁ କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଡ.ଭାଗବତ କିଶାନରାଓ କରାଡ ସଂସଦରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଦେଶରେ କୃଷକ ଋଣ ଛାଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସବୁବେଳେ ସରଗରମ ରହିଛି। ପଞ୍ଜାବରେ ଏହାର ସଦ୍ୟତମ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଋଣ ଛାଡ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପଞ୍ଜାବରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ।

ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କିଶାନରାଓ ସଂସଦରେ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ କୃଷକ ଋଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଫର କୃଷି ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ବିକାଶ (ନାବାର୍ଡ) ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ତାମିଲନାଡୁର କୃଷକମାନେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ଅଟନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ଋଣ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୧ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ୬୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କା।

ଏହା ପରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସର୍ବାଧିକ ଋଣ ଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ନାମ ରହିଛି। ଡାମନ ଏବଂ ଡିୟୁ, ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ, ସିକ୍କିମ୍, ଲଦାଖ ଏବଂ ମିଜୋରାମର କୃଷକମାନଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ଋଣ ରହିଛି।

୨୦୧୭ ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଜମି ନଥିବା କୃଷକଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ସରକାର ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ କୃଷକ ଋଣ ଛାଡ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଂ ୫୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଛାଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପରେ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଚେକ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ। ନାବାର୍ଡ ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ୧୬ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ୩୬୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଅଛି।

   Related Posts