Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ନନ୍ଦନକାନନର ମହାବଳ ବାଘ ‘ରୋଶନ’ର ମୃତ୍ୟୁ

21/02/2019 at 5:38 PM

ବାରଙ୍ଗ ୨୧|୨: ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ନନ୍ଦନକାନନରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ମୃତ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରି ଦୃଷ୍ଟି ହୀନ ମହାବଳ ବାଘ ରୋଶନ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ୨୦ ମିନିଟରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ୨୦ ଦିନରୁ ଅଧିକ ହେବ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲା। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ  ଖାଦ୍ୟପେୟ ଛାଡି ଦେବା ପରେ ତାକୁ ସାଲାଇନ ଦିଆଯାଇ ବଂଚାଇ ରଖା ଯାଇଥିଲା। ମହାବଳ ବାଘ ରୋଶନ ଗତ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ  ମହାବଳ ବାଘ ରାମ ଏବଂ ବାଘୁଣୀ ଶ୍ରୀୟା ମିଳନରୁ ଜନ୍ମ ଲାଭ କରିଥିଲା। ରୋସନକୁ ମାତ୍ର ଦେଢ ବର୍ଷ ହୋଇ ଥିବା ବଳେ ସେ ଟ୍ରିପାନୋ ସୋମିଆଶିଷ ନାମକ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଯାହା ଫଳରେ ତାର ଦୁଇ ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି କମି ଯାଇଥିଲା। ରୋଶନ ସହ ଧଳା ବାଘ ବିଜୟା ମିଳନରେ ୪ଟି ବାଘଛୁଆ ଅଛନ୍ତି ।  ଏବେ ରୋଶନକୁ ୧୮ ବର୍ଷ ଉପରେ ବୟସ ହୋଇ ଥିବାରୁ ସେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଜନିତ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇ ଥିବା ନନ୍ଦନକାନନ କରତପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି । ଓୟୁଏଟିରୁ ଶବ ବ୍ୟବଛେଦ ଟିମ୍ ଆସି ତାର ଶବ ବ୍ୟବଛେଦ କଲାପରେ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜଣା ପଡିବ। ରୋଶନର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏବେ ନନ୍ଦନକାନନରେ ୨୮ ବାଘ ରହିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ  ନାଲି ୧୫, ଧଳା ୯ ଏବଂ କଳା ୪ଟି ବାଘ ରହିଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ନନ୍ଦନକାନରେ ଗତକାଲି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଗୟଳ ଛୁଆଟିର ଆଜି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ତାର ମା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଗୟଳଙ୍କ ଗୋଡରେ ଚାପି ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଏବେ ନନ୍ଦନକାନନରେ ୪ଟି ଗୟଳ ରହିଛନ୍ତି । ଦୁଇଟି ମାଇ ଦୁଇଟି ଅଣ୍ଡିରା ଗୟଳ । ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଦୁଇଟି ଗୟଳ ପଞ୍ଜାବ ଛତବୀର ଚିଡିଆଖାନାରୁ ଅଣାଯାଇ ଥିଲା।

   Related Posts