Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

ରାଉରକେଲାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେଲା ୧୭ କି.ମି. ଲମ୍ବର ବିଶାଳ ଜାତୀୟ ପତାକା , ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡ ଓ ଲିମ୍‌କା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡରେ ହୋଇପାରେ ସାମିଲ୍

15/08/2019 at 5:06 PM

ରାଉରକେଲା ୧୫|୮: ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ରାଉରକେଲାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି ୧୭ କିମି ଲମ୍ବର ବିଶାଳ ଜାତୀୟ ପତାକା । ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ ଜରିଆରେ ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଛି । ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଗୋଟିଏ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ତଳେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ସମୁହ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଜ୍ଞାନ ସାଙ୍ଗକୁ ୯ଟି ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ ଶୋଭଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିବା ବି ଥିଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନ୍ୟତମ ଆକର୍ଷଣ ।

ଜାତି, ଧର୍ମ, ବର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ଏକ । ତ୍ରିରଙ୍ଗା ତଳେ ସମସ୍ତେ ସମାନ । ଏହି ବାର୍ତ୍ତାନେଇ ରାଉରକେଲାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଶୋଭଯାତ୍ରା । ୧୭ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବର ବିଶାଳ ଜାତୀୟ ପତାକା ତଳେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ରାଉରକେଲାବାସୀ । ହନୁମାନ ବାଟିକା ଛକରୁ ସେକ୍ଟର -୨ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଛକ ରିଂ ରୋଡ୍‌ ଦେଇ ଭଞ୍ଜଭବନ ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିଥିଲା ଏହି ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ।

 ସ୍ମାଇଲ୍‌ ଫର ଏଭର ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ପକ୍ଷରୁ ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ ଜରିଆରେ ଏହି ବିଶାଳ ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଥିଲା । ରାଉରକେଲାବାସୀଙ୍କ ସହ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ତୋଳି ଧରିଥିଲେ । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ସେତେବେଳେ କାଶ୍ମୀର ଠାରୁ କନ୍ୟାକୁମାରୀ ଯାଏଁ ସବୁ ଭାରତୀୟ ଏକହୋଇ ଗୋଟିଏ ପତକା ତଳେ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତର ନାରା ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କୁ ଏଭଳି ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନା ବୋଲି ଆୟୋଜକ ଓ ଅତିଥିମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଶୋଭଯାତ୍ରାରେ ରାଉରକେଲାର ୨୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସାମୁହିକ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଗାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଓଡ଼ିଶୀ, ସମ୍ବଲପୁରୀ, ଦେଶାତ୍ମକ ବୋଧ ସଂଗୀତ ସହ ୯ଟି ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ ବାହାରି ଥିଲା । ଯେଉଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା ପୁରୀର ସାହି ଯାତ ।

ଏଭଳି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ୪ ମାସ ତଳୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଆୟୋଜକ । ଢେଙ୍କାନାଳ କାମାକ୍ଷାନଗରର ସହିଦ ଅଜିତ ସାହୁଙ୍କ ବାପା ମାଆ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନ୍ୟୁଜ ୭ର ସଂପାଦକ ଅର୍ଦ୍ଧେନ୍ଦୁ ଦାସ ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

 ୧୭ କିଲୋମଟିର ବ୍ୟାପୀ ଏହି ବିଶାଳ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଗିନିଜ୍‌ ବୁକ୍ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡ ଓ ଲିମ୍‌କା ବୁକ୍‌ ଅଫ ରେକର୍ଡରେ ସାମିଲ ହେବ ବୋଲି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ।  

   Related Posts