Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଏୟାରବେସ୍‌ ଉପରେ ରକେଟ୍‌ ମାଡ, ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲେ ଆମେରିକା ସେନା

15/01/2020 at 7:39 AM

ବାଗଦାଦ ୧୫।୦୧: ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟରେ କେତେବେଳ ଯୁଦ୍ଧ ଘନଉଛି ତ କେତେବେଳେ ଶାନ୍ତ ପଡିଯାଉଛି । ଦିନେ ଦୁଇ ଦିନର ବିରତି ପରେ ପୁଣି ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟର ବୋମାମାଡ ଓ ରକେଟ ମାଡ ହୋଇଛି । ଇରାକି ଏୟାରବେସ ଉପରେ ପୁଣି ଥରେ ରକେଟ ମାଡ କରାଯାଇଛି । ପୋଲିସର ଏୟାରବେସ ଉପରେ ରକେଟ ମାଡ କରାଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହି ଏୟାରବେସ୍‌କୁ ଆମେରିକା ସେନା ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରକେଟ ମାଡରେ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ।

କିଛିଦିନ ତଳେ ଇରାକର ଅଲ-ବଲାଦ ଏୟାରବେସ୍‌ ଉପରେ ୮ଟି ମୋଟାର ମାଡ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାମଧ୍ୟରୁ ୭ଟି ମୋଟାର ଏୟାରବେସ ରନଓ୍ବେକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ଏହି  ଆକ୍ରମଣରେ ଇରାକ ସେନାର ୪ଜଣ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ କୌଣସି ସଂଗଠନ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିନାହାନ୍ତି । ସେପଟେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆମେରିକା ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ସଂଗଠନ କରିଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି ।

Representative image

ଇରାକର ରାଜଧାନୀ ବାଗଦାଦ ଠାରୁ ୯୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଏୟାରବେସରେ ରକେଟ ମାଡ ହୋଇଥିଲା । ଇରାକର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଏୟାରବେସ  ହେଉଛି ବଲାଦ । ଆମେରିକା ସେନା ଏହାକୁ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍‌ ସପୋର୍ଟ ଆକ୍ଟିଭିଟି (LSA) ନାମକରଣ ଦେଇଛି । ଏୟାରବେସ୍‌ରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାକ ଆମେରିକା ସେନା ଓ ଇରାକୀ ଏଫ-୧୬ ବିମାନ ନିର୍ମାଣ କମ୍ପାନୀର ପରାମର୍ଶଦାତା ରହିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ନେତୃତ୍ବଧୀନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ ଆଇଏସ୍‌ ବିରୋଧରେ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ ଅଭିଯାନ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ଘୋଷଣା କରିବାର ସପ୍ତାହ ପରେ ସେନା ଏହି ଏୟାରବେସ୍‌ ଛାଡିସାରିଥିଲେ ।

   Related Posts