Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଭିକାରୀମୁକ୍ତ ହେବ ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ପୁରୀ , ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ରୋଡମ୍ୟାପ୍

10/10/2019 at 5:31 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୦|୧୦: ଭିକାରୀମୁକ୍ତ ହେବ ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ପୁରୀ । ଏଥି ପାଇଁ ରୋଡ୍‌ମ୍ୟାପ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ଏନେଇ ଏହି ଦୁଇ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ପୋଲିସ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥି ସହ ଭିକାରୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦିଆଯିବା ସହ ସହାୟ ଯୋଜନାରେ ଥଇଥାନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ….

ରାଜଧାନୀରେ ରାଜରାସ୍ତା ହେଉ କି ବିଶ୍ବ ଐତିହ ସହର ବନିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପୁରୀ । କେଉଁଠି ଆଉ ମନ୍ଦିର ସାମ୍ନାରେ କି ରାସ୍ତାରେ ଭିକାରୀମାନେ ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ । ଏବେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ କ୍ଷେତ୍ର ପୁରୀକୁ ଭିକାରୀମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟାଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ସରକାର । ଯେଉଁମାନେ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା ସହ ସହାୟ ଯୋଜନାରେ ଥଇଥାନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ବରର ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଂଚଳ ଯେମିତିକି ଏଜି ଛକ, ଏୟାରପୋର୍ଟ ଏରିଆ, ସଚ୍ଚିବାଳୟ ମାର୍ଗ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ରେ ବୁଲି ଆଉ ଭିକ ମାଗିପାରିବେନି ଭିକାରୀ । ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଓ ରାମମନ୍ଦିର ସାମ୍ନାରେ ଲମ୍ବା ଧାଡ଼ିରେ ବସି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଖରେ ହାତ ପତାଉଥିବା ଭିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେଠାରୁ ଉଠାଇବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି ।

ସେହିଭଳି ପୁରୀ ବଡ଼ ଦାଣ୍ଡକୁ  ମଧ୍ୟ ଭିକାରୀମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଏନେଇ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ୨ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ପୋଲିସ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଖୁସି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୬ହଜାର ୩୯୦ଜଣ ଭିକାରୀ ଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ହଜାର ୮୮୬ଜଣଙ୍କୁ ସହାୟ ଯୋଜନାରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

   Related Posts