Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିମାନରେ ଆସିଲେ ବି ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଜରୁରୀ
  • ||
  • ଆରଟିପିସିଆର ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖାଇଲେ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ସମସ୍ତ ସୀମା ସିଲ୍‌ ହେବ
  • ||
  • ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଆସିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରିଙ୍ଗ୍‌ ରୋଡ୍ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCରେ ବଢିଲା ରାପିଡ୍ ରେସପନ୍ସ ଟିମ୍ ସଂଖ୍ୟା, ୬୭ଟି ୱାର୍ଡ ପାଇଁ ୩୯ଟିମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥାହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିବ ଓଡିଶା
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶୌଚ ସାରି ଫେରିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ନଦୀକୁ ଡେଇଁଲେ ମହିଳା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||

ଆଜି ବିଶ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ : ରାଜଧାନୀରେ ଆୟୋଜିତ ହେଲା ପଦଯାତ୍ରା ଓ ରୋଡ ସୋ

27/09/2018 at 4:52 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭|୯: ଆଜି ବିଶ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ । ରାଜଧାନୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପଦଯାତ୍ରା । ରାଜଧାନୀରେ ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତା ଓ ବଜାର ଛକରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ରୋଡ ସୋ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀଗୁଡିକର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ।ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଡିଜିଟାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଥିମରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ଚଳିତ ବର୍ଷର ବିଶ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ। ଭୁବନେଶ୍ବର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରୁ ଏକ ପଦଯାତ୍ରା ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ଉତ୍କଳ ମଣ୍ଡପ ଠାରେ ପହଂଚିଥିଲା। ହକି ଓ୍ବାର୍ଲଡ କପ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ୍ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳର ବିକାଶ କରାଯିବ । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଖଣ୍ଡଗିରିରେ ଲାଇଟ ଓ ସାଉଣ୍ଡ ସୋ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ବ୍ୟାଖ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ର, କନଭେନସନ ସେଣ୍ଟର,ଟଏଲେଟଆଦି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ, ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ ଫ୍ଲାଇଟ ଚଳାଚଳ, ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ମିଡିଆ ପ୍ଲାନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ। ସେପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ରହିଛି ୩୫୭ ଟି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ। ୯୨ ଟି ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନ,୨୨ ଟି ଐତିହସ୍ଥଳ, ୧୬ଟି ଜଳପ୍ରପାତ, ୧୪ ଟି ବେଳାଭୂମି ରହିଛି।ହେଲେ ରାଜ୍ୟରେ ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ଏବେ କି ଲୁକ୍କାୟିତ ଓ ଅବହେଳିତ ଅବସସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶକ୍ଷେତ୍ରରେ ;କେରଳ, ଗୋଆ, ରାଜସ୍ଥାନ,ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ଠାରୁ ଓଡିଶା ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି। ଏ ଦିଗରେ ସରକାର ଅଧିକ ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି।ଏହି ପଦଯାତ୍ରାରେ ଟୁର ଅପରେଟର, ହୋଟେଲ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଆସୋସିଏସନ, ହୋଟେଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ବିଶେଶ କରି ସୋଆ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାୟର ହୋଟେଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ତଟ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ ନେଇ ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ।

   Related Posts