Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗଞ୍ଜାମର ସବୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ୭ଦିନ ବନ୍ଦ, ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଳନ ବାରଣ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ପ୍ରେମରେ ପ୍ରତାରଣା, ପ୍ରେମିକ ଦୁଆରେ ପ୍ରେମିକା, ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଦେଇଛି ଧାରଣା
  • ||
  • କଟକ : ଗିରଫ ହେଲା ହାଇଦରର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବ୍, ସୋମବାର ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନାରେ କରିଥିଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ କେହି ନଥିବା ବେଳେ ଭାଙ୍ଗିଲେ ତାଲା, ଲୁଟିନେଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଭଡା ଘରୁ ମିଳିଲା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାୟୀ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମହାକାଳପଡା : ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟଳିଗଲା ବଡ ବିପଦ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଏକାଠି ଶୋଇଥିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରେମିକ, କଟୁରୀରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୭୮୪ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଦେବଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା କୁଟୁରାପଶି ଗ୍ରାମରେ ବିପଦଜନକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସେବା

8/09/2018 at 11:53 AM

ଦେବଗଡ଼ ୮/୯:ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସେବାର ଗୁରୁତ୍ବ ରହିଛି । ବିଦ୍ୟୁତ୍ ନ ଥିଲେ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଠପ୍ ହୋଇ ପଡେ । ମାତ୍ର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସେବା ଯୋଗାଣରେ ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ । କିନ୍ତୁ ଦେବଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସେବା ଯୋଗାଣରେ ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଛି । ଏଥତ୍ପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।
ଦେବଗଡ ଜିଲ୍ଲା ତିଲେଇବଣି ବ୍ଲକ ଅର୍ନ୍ତଗତ କୁଟୁରାପଶି ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସେବା ଅଛି, ମାତ୍ର ଅତି ବିପଦ ଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ । ଗ୍ରାମ ମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନସ୍ଫର୍ମର୍ ରହିଥତ୍ବା ବେଳେ ଏହା ଖୋଲାମେଲା ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଓହଳି ରାସ୍ତାର ଅତି ନିକଟରେ ରହିଛି । ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନସ୍ଫରମର୍ ଖୋଲାମେଲା ରହିଥତ୍ବା ବେଳେ ଅନାବନା ଗଛ ଲଟା ମାଡି ଜଙ୍ଗଲର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଖୋଦ୍ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଅତି ଅଳ୍ପ ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି । ଏ ସବୁ ଘଟଣା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଅଘଟଣର ଆଶଙ୍କା ଦେଖା ଦେଇଛି ।
ଅତି ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଅଳ୍ପ ଉଚ୍ଚରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମନୁଷ୍ୟ ସମେତ ଗାଇ ଗୋରୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ଦେବଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଟି ସାରିଛି । ଏପରି ସ୍ଥଳରେ ବିପଦ ଜନକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସେବା ନେଇ ବିଭାଗୀୟ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଅତି ହାଲୁକା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଏହାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିବା ସହ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ଆସିଲେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ସମାଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।
ଦେବଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଓବସ୍କୋ କମ୍ପାନୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସେବା ଯୋଗାଉ ଥିବା ବେଳେ ନିରାପତ୍ତାରେ ଏଭଳି ଖାମ ଖିଆଲି ମନୋଭାବକୁ ସାଧାରଣରେ ନାପସନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିକାର କରି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନସ୍ଫରମର୍ ଚାରିକଡରେ ବାଡା ଓ ଅଳ୍ପ ଉଚ୍ଚରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାରକୁ ନିରାପଦ ଦୂରତାରେ ଟାଣିବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି ।

   Related Posts