Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ : ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଧୃବ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି କରିବ ଭାରତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୫୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୯୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବାୟୁସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍‌ରେ ଓଡିଆ ଯବାନ ମୃତ, ତାଳଚେରରେ ରାଣା ପ୍ରତାପ ଦାସଙ୍କ ଘର
  • ||
  • ମାତିଲେ ମାଓବାଦୀ : ଜାଳିଲେ ଗାଡ଼ି, ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କୁ କଲେ ଅପହରଣ
  • ||
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଶାସକ-ବିରୋଧି : ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ବଢି ଚାଲିଛି ହିଂସା: ଏବେ ଯାଏଁ ଗଲାଣି ୭୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ

15/07/2021 at 4:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୭ : ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜ୍ୟାକବ ଜୁମାଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଯିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ହିଂସା ଜାରି ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ସହରର ସପିଂ ମଲରେ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୭୨ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପଞ୍ଚମ ଦିନ ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଦୋକାନ ଏବଂ ଗୋଦାମରୁ ଲୁଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ସେନା ସଭାପତି ସିରିଲ ରାମାଫୋସା ହିଂସା ରୋକିବା ପାଇଁ ସେନା ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ ଉପରେ ସେନା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ୭୨ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଲୁଟ୍ ପ୍ରଥମେ ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଅନ୍ୟ ସହରକୁ ବ୍ୟାପିଥିଲା। ଏହି ଲୁଟ୍ ରୋକିବାକୁ ସେନା ୨୫୦୦ ସୈନିକ ପଠାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିୟୋଜିତ ୭୦୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସୈନିକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍। ଫଳସ୍ୱରୂପ, କିଛି ସପିଂ ସେଣ୍ଟରରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନିକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଲୁଟେରା ଓ ଲୁଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପୋଲିସ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭରୁ ମୋଟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଅଧିକାଂଶ ମୃତ୍ୟୁ ଦୋକାନ ଚୋରି ଘଟଣା ସହ ଜଡିତ। ୧୨୩୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗର ଉତ୍ତରରେ ଥିବା ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର ଟାଉନସିପରେ ଥିବା ଏକ ସପିଂ ମଲ ଭିତରେ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଲୁଟ୍ କରିଥିଲେ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି AFP ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଜୁମାଙ୍କ ବିଷୟରେ ପ୍ରକୃତରେ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ, ସେ ଜଣେ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ବୃଦ୍ଧ ଯିଏ ଜେଲରେ ରହିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ, ମୁଁ ମୋ ମା ପାଇଁ ଜିନିଷ ଲୁଟି ନେଉଛି।

ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସବୁଠୁ ବଡ ବିରୋଧୀ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଜୁମାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ତଥା ବାମପନ୍ଥୀ ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ (ଇଏଫ୍ଏଫ୍) ନେତା ଜୁଲିୟସ୍ ମାଲେମାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଦାୟର କରିବ। ସେମାନେ ଲୁଟ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କୋର୍ଟର ଅବମାନନା ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜ୍ୟାକବ ଜୁମାଙ୍କୁ ୧୫ ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଗିରଫ କରିଥାନ୍ତ। କିନ୍ତୁ ତାର କିଛି ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ଜୁମା ନିଜକୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସେ ୨୦୦୯ ରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ନଅ ବର୍ଷ ପଦବୀରେ ଥିବାବେଳେ ସରକାରୀ ରାଜସ୍ୱ ଲୁଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

   Related Posts