Monday, September 16, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆଇଓସିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ହେଲା ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ କଂପାନି

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୨|୫: ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନିଙ୍କ କଂପାନି ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ରାଜସ୍ବ ଅନୁସାରେ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ କଂପାନି ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ଏହି କ୍ରମରେ  ସରକାରୀ  ମାଲିକାନାସତ୍ୱରେ  ଥିବା  ଭାରତୀୟ  ତୈଳ  ନିଗମ  (ଆଇଓସି)କୁ  ପଛରେ  ପକାଇ  ଦେଇଛି ।  ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ରେ  ଶେଷ ହୋଇଥିବା ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ କାରବାର ପରିମାଣ ୬.୨୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେହି ସମୟରେ ଆଇଓସିର ମୋଟ କାରବାର ପରିମାଣ ୬.୧୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଦୁଇ କଂପାନି ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା

ନିୟାମକ ଫାଇଲିଂରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ଲାଭଜନକ କଂପାନି ହୋଇଛି ଯାହାର ନିଟ୍ ଲାଭ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଆଇଓସିର  ନିଟ୍ ଲାଭ ଠାରୁ ଦୁଇ ଗୁଣାରୁ ଅଧିକ ରହିଥିଲା ।

ଦଶନ୍ଧୀ ପୂର୍ବେ ଆଇଓସିର ଆକାରର ଅଧା ପ୍ରାୟ ଥିବା ରିଲାଏନ୍ସ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବିଚାରକୁ ନେଇଛି ଓ ନୂଆ ବ୍ୟବସାୟ ଯଥା ଟେଲିକମ୍, ଖୁଚୁରା ଓ ଡିଜିଟାଲ୍ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସଂପ୍ରସାରିତ ହୋଇ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୩୯,୫୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ନିଟ୍ ଲାଭ ହାସଲ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଆଇଓସିର ନିଟ ଲାଭ ୧୭,୨୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ।ଗତବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇଓସି ସବୁଠୁ ଲାଭଦାୟକ ପିଏସ୍ୟୁ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେହି ମାନ୍ୟତାକୁ ଏହା ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଅଏଲ ଆଣ୍ଡ୍ ନାଚୁରାଲ ଗ୍ୟାସ କର୍ପୋରେସନ(ଓଏନ୍ଜିସି)କୁ ହରାଇଥିଲା । ଓଏନ୍ଜିସି ତରଫରୁ ଏହାର ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରିନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ନଅ ମାସରେ ଏହା ୨୨,୬୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିଟ୍ ଲାଭ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

ରାଜସ୍ବ  ପାଇଁ  ତୈଳ, ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲସ୍ ଓ  ଗ୍ୟାସ  ବ୍ୟବସାୟ  ଉପରେ  ନିର୍ଭରଶୀଳ  ଥିବା ଆଇଓସିର  ନିଟ୍  ଲାଭ  ପରିମାଣ  ୨୦୧୮- ୧୯ରେ  ୨୩.୬  ପ୍ରତିଶତ  ହ୍ରାସ  ପାଇଛି  ଯାହା  ୨୦୧୭-୧୮ରେ  ୨୨,୧୮୯.୪୫  କୋଟି  ଟଙ୍କା  ଥିଲା ।  ଏହି  ମାଇଲଖୁଂଟ  ସହିତ, ରିଲାଏନ୍ସ  ସମସ୍ତ  ତିନିଟି  ମାନଦଣ୍ଡ-ରାଜସ୍ୱ,  ଲାଭ  ଓ  ବଜାର  ପୁଂଜି  ଅନୁସାରେ  ଏକ  ନମ୍ବର  ସ୍ଥାନ  ହାସଲ  କରିଛି ।  ଅନ୍ୟ  ପକ୍ଷରେ ରିଲାଏନ୍ସର ଲାଭ ପରିମାଣ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୩୪,୯୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ତୁଳନାରେ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଓଏନ୍ଜିସିର ଲାଭ ପରିମାଣ ୧୯,୯୪୫.୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଯାହା ଆଇଓସି ଠାରୁ କମ୍ ଥିଲା ।

ବିଶୋଧନରେ  ଦୃଢ଼  ମାର୍ଜିନ  ଓ  ଖୁଚୁରା  ବ୍ୟବସାୟରେ  ଦୃଢ଼ତା  ଯୋଗୁ  ରିଲାଏନ୍ସ  ପୂର୍ବବର୍ଷ  ତୁଳନାରେ  ୨୦୧୮-୧୯  ଆର୍ଥିକ  ବର୍ଷରେ ରାଜସ୍ୱରେ  ୪୪  ପ୍ରତିଶତ  ବୃଦ୍ଧି  ହାସଲ  କରିଛି  ଏବଂ  ୨୦୦୯-୧୦ରୁ  ୨୦୧୮-୧୯  ମଧ୍ୟରେ  ଚକ୍ରବୃଦ୍ଧି  ହାରରେ  ବାର୍ଷିକ  ୧୪

ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆଇଓସିର କାରବାର ପରିମାଣ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ୨୦୦୯-୧୦ରୁ ୨୦୧୮-୧୯ ମଧ୍ୟରେ   ୬.୩% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରହିଛି । ମଙ୍ଗଳବାରର କାରବାର (ଟ୍ରେଡିଂ) ମୂଲ୍ୟ ୧୩୪୫ ଟଙ୍କା ଅନୁସାରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ବଜାର ପୁଂଜି ପରିମାଣ ୮.୫୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ।

276 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର