Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଲୋକ ସେବା ପାଇଁ ପାଇଁ ଦୌଡି ଦୌଡି ନିରାଶ, ଠିକ୍ ଭାବେ କାମ କରୁନି ଓଡିଶା ରାଇଟ ଟୁ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ ଆକ୍ଟ – କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ନେଇ ଉଠିଲାଣି ପ୍ରଶ୍ନ

14/10/2019 at 9:16 PM

 ଖୋର୍ଦ୍ଧା/ଭୁବନେଶ୍ୱର – ଡାକ୍ତରଖାନା  ଓ  ଥାନାରେ ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ  ମୋ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ  ତତ୍ପରତା ଦେଖାଉଛନ୍ତି ସରକାର ।  ସେପଟେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟସୀମା ଭିତରେ ସେବା ଯୋଗାଇବା ଲାଗି ଥିବା ଓଡିଶା ରାଇଟଟୁ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ ଆକ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ନେଇ ଉଠିଲାଣି ପ୍ରଶ୍ନ । ଏବେ ବି ତହସିଲ ଓ ବ୍ଲକ  ଅଫିସରୁ ସେବା ପାଇବାକୁ ଲୋକେ ମାସ ମାସ ଦୈଡିବାକୁ ପଡୁଛି । ହେଲେ  ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି କି ଲୋକେ ସେବା ପାଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେଣି ବିରୋଧୀ ।

ଏବେ 5T ଯୁଗ। କିନ୍ତୁ ସରକାର କରିଥିବା ରାଇଟ ଟୁ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ ଆକ୍ଟ ଗଲା କୁଆଡ଼େ । ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ଭିତରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଆଇନ ଆଣିଥିଲେ । ମୋ ସରକାର ଲାଗୁ କରିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତତ୍ପରତା ପରେ ଏହି ଆଇନକୁ ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।  ରାଜ୍ୟରେ ୨୫ ଟି ସରକାରୀ ବିଭାଗରେ ୩୪୧ଟି ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏନେଇ ୨୦୧୨ରେ ରାଇଟ ଟୁ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ ଆକ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ଯଦି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ବା ଅଧିକାରୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ସୀମା ଭିତରେ ସେବା ଯୋଗାଇ ନଦେବେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବାକୁ ଆଇନ ଅଛି । ହେଲେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ଆଇନ ସଠିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି । ଲୋକେ ସେବା ପାଉ ନାହାନ୍ତି । କେବଳ ୨୦୧୪ରେ ୧୩ ଲକ୍ଷ ଆବେଦନ ପଡି ରହିଥିବା ତଥ୍ୟ କହୁଛି । ଏହାକୁ ଦେଖି ବିରୋଧୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ସରକାର କେତେ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛନ୍ତି ହିସାବ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଅନେକ ସରକାରୀ କାଯ୍ୟାଳୟରେ ଏବେ ସମାନ ସ୍ଥିତି । ଲୋକେ ସେବା ପାଇବାକୁ ଦୌଡି ଦୌଡି ନିରାଶ ହେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସେବା ମିଳୁନି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।

ଆଇନ ଲାଗୁ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଆରଟିପିଏସଏ ସେଲ କରିଛନ୍ତି । ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ଅଧିନରେ ସେଣ୍ଟର ଫର ମଡନାଇଜିଙ୍ଗ ଗଭର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟ ଇନିସିଏଟିଭ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେ କାର୍ଯାୟଳୟ କେଉଁଠି କିଏ କିଭଳି ତଦାରଖ କରୁଛି ତାହା କେହି କହିବାକୁ ନାରାଜ । ଏମିତିକି ଦାୟୀତ୍ବରେ ଥିବା ବିଭାଗର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ କି ବି ଚୁପ। ଏହା ହିଁ ଦର୍ଶାଉଛି  ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଲୋକେ କିପରି ସେବା ପାଉଛନ୍ତି ।

   Related Posts