Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତରୁ ଆସିବେ ପ୍ରବାସୀ, ଆଗକୁ ଆହୁରି ବିଗିଡିବ ସ୍ଥିତି – ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ଅପ୍ରେଲ ଶେଷ କିମ୍ବା ମେ’ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟରେ ପିକ୍‌ରେ ରହିପାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବ୍ରହ୍ମଗିରିରେ ବୋମାମାଡ, ଛିଣ୍ଡିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ହାତ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡା : ହରିଣ ମାଂସ ବୋଝେଇ ଅଟୋ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ, ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ତ୍ରିପୁରା ଯିବାବେଳେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୬ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର, ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୨ଟି ଗାଁ ସଟଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବାତିଲ ହେଲା ଚଳିତବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ଘୋଷଣା କଲେ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠାରୁ ୫ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୫୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ : କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ପାଳନ ହେବ ଉତ୍ସବ, ଆଜିଠୁ ଟ୍ବିନସିଟିର ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଲୋକ ସେବା ପାଇଁ ପାଇଁ ଦୌଡି ଦୌଡି ନିରାଶ, ଠିକ୍ ଭାବେ କାମ କରୁନି ଓଡିଶା ରାଇଟ ଟୁ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ ଆକ୍ଟ – କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ନେଇ ଉଠିଲାଣି ପ୍ରଶ୍ନ

14/10/2019 at 9:16 PM

 ଖୋର୍ଦ୍ଧା/ଭୁବନେଶ୍ୱର – ଡାକ୍ତରଖାନା  ଓ  ଥାନାରେ ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ  ମୋ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ  ତତ୍ପରତା ଦେଖାଉଛନ୍ତି ସରକାର ।  ସେପଟେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟସୀମା ଭିତରେ ସେବା ଯୋଗାଇବା ଲାଗି ଥିବା ଓଡିଶା ରାଇଟଟୁ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ ଆକ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ନେଇ ଉଠିଲାଣି ପ୍ରଶ୍ନ । ଏବେ ବି ତହସିଲ ଓ ବ୍ଲକ  ଅଫିସରୁ ସେବା ପାଇବାକୁ ଲୋକେ ମାସ ମାସ ଦୈଡିବାକୁ ପଡୁଛି । ହେଲେ  ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି କି ଲୋକେ ସେବା ପାଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେଣି ବିରୋଧୀ ।

ଏବେ 5T ଯୁଗ। କିନ୍ତୁ ସରକାର କରିଥିବା ରାଇଟ ଟୁ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ ଆକ୍ଟ ଗଲା କୁଆଡ଼େ । ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ଭିତରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଆଇନ ଆଣିଥିଲେ । ମୋ ସରକାର ଲାଗୁ କରିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତତ୍ପରତା ପରେ ଏହି ଆଇନକୁ ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।  ରାଜ୍ୟରେ ୨୫ ଟି ସରକାରୀ ବିଭାଗରେ ୩୪୧ଟି ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏନେଇ ୨୦୧୨ରେ ରାଇଟ ଟୁ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ ଆକ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ଯଦି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ବା ଅଧିକାରୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ସୀମା ଭିତରେ ସେବା ଯୋଗାଇ ନଦେବେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବାକୁ ଆଇନ ଅଛି । ହେଲେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ଆଇନ ସଠିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି । ଲୋକେ ସେବା ପାଉ ନାହାନ୍ତି । କେବଳ ୨୦୧୪ରେ ୧୩ ଲକ୍ଷ ଆବେଦନ ପଡି ରହିଥିବା ତଥ୍ୟ କହୁଛି । ଏହାକୁ ଦେଖି ବିରୋଧୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ସରକାର କେତେ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛନ୍ତି ହିସାବ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଅନେକ ସରକାରୀ କାଯ୍ୟାଳୟରେ ଏବେ ସମାନ ସ୍ଥିତି । ଲୋକେ ସେବା ପାଇବାକୁ ଦୌଡି ଦୌଡି ନିରାଶ ହେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସେବା ମିଳୁନି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।

ଆଇନ ଲାଗୁ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଆରଟିପିଏସଏ ସେଲ କରିଛନ୍ତି । ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ଅଧିନରେ ସେଣ୍ଟର ଫର ମଡନାଇଜିଙ୍ଗ ଗଭର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟ ଇନିସିଏଟିଭ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେ କାର୍ଯାୟଳୟ କେଉଁଠି କିଏ କିଭଳି ତଦାରଖ କରୁଛି ତାହା କେହି କହିବାକୁ ନାରାଜ । ଏମିତିକି ଦାୟୀତ୍ବରେ ଥିବା ବିଭାଗର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ କି ବି ଚୁପ। ଏହା ହିଁ ଦର୍ଶାଉଛି  ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଲୋକେ କିପରି ସେବା ପାଉଛନ୍ତି ।

   Related Posts