Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିନ୍ତ।ରେ ପକାଇଛି ଧାନ ଗଛରେ ପତ୍ରପୋଡ଼ା ରୋଗ

21/09/2018 at 4:13 PM

 

ସୋନପୁର ୨୧/୯:କେବେ ମରୁଡି ତ କେବେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷ। ପାଇଁ ଚାଷୀ କ୍ଷତି ସହି ଆସୁଛି । ଆଉ ଏବେ ପୁଣି ଧାନ ଗଛରେ ପତ୍ର ପୋଡା ରୋଗ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିନ୍ତ।ରେ ପକାଇଛି । ବିଶେଷ କରି ଉଳୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ଶହଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ କ୍ଷେତରେ ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ଲାଗି ଧାନ ଗଛ ସବୁ ଶୁଖିଗଲାଣି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭଲ ବର୍ଷ। ଯୋଗୁଁ ଚାଷ ଭଲ ହେବାର ଆଶା ରଖିଥିଲା ଚାଷୀ । ହେଲେ ଏହି ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ପାଇଁ ଏଥର ଅମଳ ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଚାଷୀ ମନରେ ଭାଲେଣି ପଡିଛି ।

କିଆରିରେ ଥିବା ଧାନ ଗଛ ହଳଦିଆ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଇଛି । ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ପରେ ଫଳ ଧରି ଧାନ କିଆରିରେ ଲହଡି ମାରୁଥାନ୍ତି। । ହେଲେ ଠିକ୍ ଧାନ ଗଛ ଫଳିବା ସମୟରେ ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ଚାଷୀର ସମସ୍ତ ଆଶାକୁ ଧୂଳିସାତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର 6ଟି ବ୍ଲକ ମଧ୍ୟରୁ ବିଶେଷ କରି ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ଚାଷୀ ଏହି ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗରେ ବେଶ୍ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭଲ ବର୍ଷ। ହୋଇଥିବାରୁ ଭଳ ଅମଳର ଆଶା ରଖି ଧାରକରଜ କରି ଶୁଦ୍ଧା ଧାନ ଚାଷ କରିଥିଲା ଚାଷୀ । ହେଲେ ପତ୍ର ପୋଡା ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଦାଉ ସାଧୁଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ନ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡକ ପଡିଛି ।

ଜିଲ୍ଲାର ଉଲୁଣ୍ଡା  ବ୍ଲକରେ ଥିବା ପଚଂମହାଲା, କୋଟସମଲାଏ , ବିଶିପଡା ଜାଲୋଏ ଆଜି ପଟାୟତରେ ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ହେଲେ ଆଜି ପର୍ଯନ୍ତ ଧାନ ଚାଷରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଏହି ରୋଗର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି କୃଷି ଅଧିକାରୀ ପହଂଚି ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ଚାଷରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନ ହେବାରୁ ବଂଚିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସଠିକ କୀଟନାଷକର ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଯାହାର ପରିଣାମ କେବଳ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହିଁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡୁଛି । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଧାନ ଚାଷରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ରୋଗପୋକର ନିରାକରଣ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସୁରଭି ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସୁଲଭ ଓ ସଠିକ କୀଟନାଷକ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲା ଅତିରିକ୍ତ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ।

ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ଦାଉରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ହେଲେ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରତି ଗଁ।କୁ ଯାଇ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମମାନ ଆୟୋଜନ କରିବା ସହ ଧାନ ଗଛର ରୋଗ ନିରୂପଣ, ପ୍ରତିଷେଧକ ଔଷଧ ତଥା ପରାମର୍ଶ ଦେବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି ।

 

   Related Posts