Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ ପୁଣି ଲାଗୁ କରିବାର ସଂକଳ୍ପ ଦିବା ସ୍ୱପ୍ନ: ବିଜେପି

22/08/2020 at 8:55 PM

ଜମ୍ମୁ ୨୨।୮: ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଶନିବାର ସର୍ବ ସମ୍ମତିରେ ୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ଅସ୍ତିତ୍ୱରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟର ଯଥାସ୍ଥିତିକୁ ପୁଣି ଫେରାଇ ଆଣିବା ଲାଗି ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୭୦ ଓ ୩୫-ଏକୁ ପୁଣି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିବେ ବୋଲି ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସଭାପତି ରବିନ୍ଦର ରୈନା ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଦିବା ସ୍ୱପ୍ନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ୨୦୧୯ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ ସଂସଦ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତିକୁ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀକ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣତଃ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।  ତେବେ ଏହାର ଜବାବରେ ରୈନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାରା ୩୭୦ ଓ ୩୫-ଏକୁ ପୁଣି ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ କରିବା ହୁଏତ ଆଉ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ସମ୍ବିଧାନର ଏହି ଅନୁଚ୍ଛେଦ ଓ ଧାରା ଲାଗି ଦୀର୍ଘ ଦଶନ୍ଧୀ ଧରି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଆସିଛି । ଖାସ ଏଥିଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଛିନ୍ନତାବାଦ ଓ ଆତଙ୍କବାଦ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତାର ଏଜେଣ୍ଡା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲା। ଏଣୁ କୌଣସିବି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ଆଉ ଥରେ ଏଥିରେ ସଂଶୋଧନ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

କାଶ୍ମୀରର ନେତାମାନେ କେବଳ ଦିବା ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାମ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ ଏଭଳି କହି କ୍ଷମତା ଅଳିନ୍ଦରେ ନିଜର ଓ ନିଜ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ଫେରସ୍ତ ବାଟ ତିଆରି କରିବା ସେମାନଙ୍କ ଅସଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ରୈନା କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୭୦ ଲାଗି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏଜେଣ୍ଡା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ସହ ନିଜର ସ୍ୱାର୍ଥ ପୂରଣ ଲାଗି ନେତାଙ୍କ ବ୍ୟଗ୍ରତା ଯୋଗୁ ନିରିହ ଲୋକଙ୍କ ରକ୍ତ ବୋହିଥିବା ବିଜେପି ନେତା କହିଛନ୍ତି।  

ତେବେ କାଶ୍ମୀରରୁ ଏହି ଅଭିଶପ୍ତ ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମ ପାକିସ୍ତାନ ଶରଣାର୍ଥୀ, ଗୋର୍ଖା ସମାଜ, ବାଲ୍ମିକୀ ସମାଜ, ମିଟ୍ଟି କି ବେଟିୟାଁ, ଗୁର୍ଜର-ବକର୍ବାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ସମୁଦାୟର ଲୋକେ ଏବେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ସ୍ୱାଦ ଚାଖୁଛନ୍ତି। କାରଣ ଏପରି ଧାରା ହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୃଥକ ରଖୁଥିଲା। ତେବେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ଲୋକେ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫ୍ରେନ୍ସ, କଂଗ୍ରେସ୍, ପିଡିପି ଓ ପ୍ୟୁପିଲ୍ସ କନଫ୍ରେନ୍ସ ଭଳି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ରାଜ୍ୟରେ ଚଳାଇଥିବା ଘୃଣ୍ୟ ରାଜନୀତିକୁ ନାକଚ କରିଦେଇଥିବା ରୈନା କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts