Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ପୃଥିବୀଠାରୁ ୬୪୦ ଆଲୋକବର୍ଷ ଦୂରରେ ଅଛି ଏକ ତତଲା ବିଶାଳ ଗ୍ରହ, ଯେଉଁଠି ହେଉଛି ଲୁହା ବର୍ଷା

12/03/2020 at 6:20 PM

ମହାକାଶରେ ଏକ ବିଶାଳ ଗ୍ରହ ଠାବ କରିଛନ୍ତି ଖଗୋଳବିଦ୍। ମୀନ ରାଶି ନକ୍ଷତ୍ରରେ ଥିବା ଏହି ଗ୍ରହ ଏତେ ତତଲା ଯେ ଏଠାରେ ଲୁହା ବର୍ଷା ହେଉଥିବାର ସେମାନେ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି। ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନିଙ୍କ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଏବେ ସୌର ମଣ୍ଡଳ ବାହାରେ ଥିବା ଗ୍ରହମାନଙ୍କ ଜଳବାୟୁ ଅଧ୍ୟୟନରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡସ୍ଥିତ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ ଜେନେଭାର ଗବେଷକମାନେ ଏହି ବିଶାଳ ଗ୍ରହକୁ ଡବ୍ଲୁଏସପି-୭୬ବି ନାମରେ ନାମିତ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ୬୪୦ ଆଲୋକବର୍ଷ ଦୂରରେ ଠାବ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଦିନର ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୨ହଜାର ୪୦୦ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବାର ସେମାନେ ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। ଏପରି ଉଚ୍ଚତାପ ଯେକୌଣସି ଧାତବକୁ ତରଳାଇବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ। ଗବେଷକଙ୍କ ଏହି ଅନୁଧ୍ୟାନ ନେଚର ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ପବନ ବାସ୍ପିକୃତ ଲୌହକୁ ଶୀତଳ ରାତିରେ ଘନିଭୂତ ଲୁହା ବୁନ୍ଦାରେ ପରିଣତ କରୁଥିବାର ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଉତପ୍ତ ଗ୍ରହର କେବଳ ଦିନବେଳା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହାର ଶୀତଳ ରାତି ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିପାରିନାହିଁ। ଏହି ଗ୍ରହ ତାର ମୂଳ ନକ୍ଷତ୍ରକୁ ୪୩ ଘଣ୍ଟାରେ ପରିକ୍ରମା କରୁଛି। ଏପରି ଗ୍ରହର ଖଗୋଳବିଦଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ଅନୁସନ୍ଧାନ। ଯାହାର ରାତ୍ରି ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡି ନାହିଁ। ତେବେ ବାସ୍ପିକୃତ ଲୁହା ରାତିରେ ବର୍ଷା ହେଉଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। କାରଣ ଏଠାରେ ଦିନ ଓ ରାତିର ତାପମାତ୍ରାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅନ୍ତର ରହୁଥିବାର ଗବେଷକମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts