Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ବିଶ୍ବରେ ମୋଟ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁର ୧୫% ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସହ ଜଡ଼ିତ: ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ମିଳିଲା ତଥ୍ୟ

27/10/2020 at 7:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୨୭/୧୦: କରୋନା ଭାଇରସ୍‌କୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ କିଛି ନା କିଛି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। କରୋନା ଲକ୍ଷଣଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। କରୋନା ସଂମ୍ରମଣ  ଓ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ଆସିଥିବା ତଥ୍ୟ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। କରୋନାରେ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁର ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସହ ଜଡ଼ିତ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କରୋନା ଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ମହାମାରୀ ହେଉଛି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ।

କରୋନାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ଦ୍ବାରା ହେଉଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା କରିବାରେ କଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବା ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା କରିବାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ହୁଏ। ତେଣୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଓ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ୟୁରୋପରେ କରୋନାରେ ହୋଇଥିବା ମୃତ୍ୟୁର ୧୯ ପ୍ରତିଶତ, ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁର ୧୭ ପ୍ରତିଶତ, ଏସିଆରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁର ୨୭ ପ୍ରତିଶତଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସହ ରହିଛି। ତେବେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜର୍ମାନୀର ମାକ୍ସ ପ୍ଲାଙ୍କ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସାମିଲ ଥିଲେ। ମେଡିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ‘କାର୍ଡିୟୋ ଭାସ୍କୁଲାର’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସହ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମିଳିତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।

ଅଧ୍ୟୟନରେ ସାମିଲ ଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସହ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସହ ସିଧା ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। କନ୍ତୁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ପାଇଁ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧିକ ବିଗୁଡ଼ିଛି। ତେଣୁ ଏହି ମାମଲାରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ଓ ପରୋକ୍ଷ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆମେରିକା ଓ ପୂର୍ବ ଚାଇନାକୁ ନିଜ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ୨୦୦୩ର ସାର୍ସ ଭାଇରସ୍‌ର ଗ୍ରାଫକୁ ବି ନିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

   Related Posts