Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌: ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାତିଲ୍‌ ହେଲା ଟ୍ରେନ୍‌
  • ||
  • ଶେଷରେ ରଦ୍ଦ ହେଲା ତିନି କୃଷି ଆଇନ, ବିଧେୟକ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳର ମନଜିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ନୂଆ କୋଭିଡ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ଅପିଲ୍‌ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଜୁନିୟର ହକି ବିିଶ୍ୱକପ୍‌: ସେମିରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଫ୍ରାନ୍ସ
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||

ଘର ଘର ବୁଲି କ୍ଷୀର ବିକୁଥିଲେ ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ଏବେ ୩୦,୦୦୦ କୋଟିର କାରବାର…

21/10/2021 at 8:59 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୧୦: ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳ ସେହିମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥାଏ ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ବାଟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାକୁ ଖାତିର ନକରି ଚାଲିବା ଜାରି ରଖନ୍ତି । ସେହି ମାନେ ତାଙ୍କ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ପାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି । ଏହିପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ତାଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଘୋଷ । ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଘୋଷ ହେଉଛନ୍ତି ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ମାଲିକ। ତାଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଅଟେ।

୧୯୬୦ ରେ ତ୍ରିପୁରାର ଅଗରତାଲାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଘୋଷଙ୍କ ପିତା ଏକ ଛୋଟ ମିଠା ଦୋକାନୀ। ଘୋଷ ପିଲାଦିନରୁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରିଥିଲେ। ସେ ଏହି ଦୋକାନରେ କାମ କରି ବଢିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କେବେ ବି ପାଠ ପଡା ଛାଡି ନଥିଲେ । ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖରଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଢାକାରେ ପଢା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ସେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କାମ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ଆଜି ୩୦,୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ସୋ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ୧୯୮୫ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ମୋଡ଼ ବଦଳାଇଲା । ମାଷ୍ଟର୍ସ ଶେଷ କରିବା ପରେ ସେ ଢାକାରେ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିକାଶ ଅଣ-ଲାଭ ସଂଗଠନ (BRAC) ରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ । ଏହି ସଂଗଠନ ବାଂଲାଦେଶର ଛୋଟ ଗାଁରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତିକରଣ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା। ଏହି ସଂଗଠନ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା |

୨୦୦୯ ରେ ଘୋଷ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା NBFC ଅର୍ଥାତ୍ ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଭାବରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ଲକ୍ଷ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥିଲେ। ୨୦୧୩ ମସିହାରେ, ଆରବିଆଇ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଆବେଦନକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା ​​। ଘୋଷ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଆରବିଆଇ ଲାଇସେନ୍ସ ଘୋଷଣା କଲା ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। କୋଲକାତାର ଏକ ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ବହୁତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା। ଏହା ପରେ ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କ ୧୦୧୫ ରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲା । ଆଜି ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କ ୫,୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଆଉଟ୍‌ଲେଟ୍‌ ଅଛି ଏବଂ ୨.୩୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହି ୩୬ଟି ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରୁ ୩୪ଟିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ।

   Related Posts