Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଲଗାତାର PIL କରୁଥିବା NGOଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଲେ ‘ଅବମାନନାର ଦୋଷୀ’, ସମ୍ପତ୍ତିରୁ ଜରିମନା ବାବଦ ରାଶି ଆଦାୟ ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

29/09/2021 at 6:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୯: ଲଗାତାର ଆଧାରହୀନ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମୋକଦ୍ଦମା (ପିଆଇଏଲ) ରୁଜୁ କରୁଥିବା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ (ଏନଜିଓ)ଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବୁଧବାର ‘ଅବମାନନାର ଦୋଷୀ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏନଜିଓ ସୁରାଜ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଓ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜୀବ ଦହିଆଙ୍କୁ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ କୋର୍ଟ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କୋର୍ଟଙ୍କ ସମୟ ନଷ୍ଟ ଲାଗି ସଂସ୍ଥା ଓ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଏହି ଜରିମନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦହିଆ ଅଥବା ତାଙ୍କ ଏନଜିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୈଠ କରିନାହାନ୍ତି।

ଦହିୟା ଓ ତାଙ୍କ ଏନଜିଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଜରିମନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବା ବଦଳେ ପୃଥକ ପୃଥକ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରି ଅଦାଲତଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ କୋର୍ଟ ଦହିୟାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଓ ଏନଜିଓରୁ ଜରିମନା ଆଦାୟ ଲାଗି ବୁଧବାର ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୧ ମେ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ନ୍ୟାୟାଧୀଶ ଜେ.ଏସ୍.ଖେହରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ୩ ସଦସୀୟ ପୀଠ ସୂରାଜ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଏହାର ସଞ୍ଚାଳକଙ୍କୁ ଲଗାତାର ପିଆଇଏଲ ଆବେଦନ କରୁଥିବାରୁ ୨୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ କରିଥିଲେ।

ଏନଜିଓ ସୁରାଜ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜୀବ ଦହିଆ ୧୦ ବର୍ଷରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ସମେତ ପୃଥକ ପୃଥକ ହାଇକୋର୍ଟରେ ୬୪ଟି ପିଆଇଏଲ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଏଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ଅସଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ମାମଲାରେ ସେ ନିଜେ କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେଉ ନଥିଲେ। ଏଣୁ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବାରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏନଜିଓ ଏବଂ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଜରିମନା ଆଦେଶ କରିଥିଲେ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଜରିମନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୪ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହୋଇଗଲାଣି। ହେଲେ ଦହିଆ ଅଥବା ତାଙ୍କ ଏନଜିଓ ଜରିମାନା ପୈଠ କରୁନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅନେକବାର ଆବେଦନ କରିବା ସହ ଦଣ୍ଡକ୍ଷମା ନିବେଦନ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ସବୁ ଆବେଦନରେ ସେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଜଜ୍‌ ଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ କୋର୍ଟ ଦହିଆଙ୍କୁ ଅବମାନନା ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଥିଲେ।

ବୁଧବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଜଷ୍ଟିସ୍ ସଞ୍ଜୟ କିଶନ କୌଲ ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏମ.ଏସ୍.ସୁନ୍ଦରେଶଙ୍କ ପୀଠ ଦହିଆଙ୍କ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ଦହିଆଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା କ୍ଷମାଯାଚନା ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ ବୋଲି ବେଞ୍ଚ କହିଥିଲେ। ଅବମାନନାର ଏହି କୋର୍ଟ ଆଦେଶକୁ କୌଣସି ସରକାରୀ ଆଦେଶରେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରାଯାଇପାରିବନି ବୋଲି ଜଜ୍‌ ମାନେ କହିଥିଲେ। ଅବମାନନାର ଦୋଷୀ ଅର୍ଥାତ ଦହିଆ ଉପରକୁ କାଦୁଆ ଫୋପାଡି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଡରାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ହେଲେ କୋର୍ଟ ପଛକୁ ହଟିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ବେଞ୍ଚ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରୁ ନାହୁଁ, ଜରିମନା ବାବଦ ରାଶି ଦହିଆଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ଏନଜିଓରୁ ଅସୁଲ ଲାଗି ଆଦେଶ ଦେଉଛୁ ବୋଲି ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି। ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତି ଶୁଣାଣି ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ହେବ।

   Related Posts