Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଏକ ଇନିଂସ୍‌ ଓ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ଅହମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ ହେବିଓ୍ବେଟ୍ ନେତା ପ୍ରତାପ ଧଳ
  • ||
  • ମାଥିଲି : କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମା’ ଓ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣିଲେ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ, ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ନାଳରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସୋର : କେନାଲରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ, ୩ଦିନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ପୀଠରେ ରାତି ୧୦ଟାରେ ଉଠିବ ମହାଦୀପ, ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପାଳନ ହେବ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା
  • ||

ଭଡ଼ା ବଢ଼ିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କାଲିଠୁ ବସ ଚାଲିବ: ଯାତ୍ରୀ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ ସିଟ୍‌ରେ ବସିବେ

27/05/2020 at 8:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭/୫: ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ଗଡିବ ଘରୋଇ ବସ୍। ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଟକଣା ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘଦିନ ବସ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହେବା ଯୋଗୁଁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ। ହେଲେ ପୂର୍ବରୁ ବସ ଭଡ଼ା ଯାହା ଥିଲା ସେୟା ରହିଛି। ବସ ଭଡ଼ା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହାସହ ବସରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ବେଳେ କିଛି କଟକଣା ମଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଯଥା, ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସିଟ୍ ଅନୁସାରେ ଯାତ୍ରୀ ଯାତ୍ରା କରିବେ ଏବଂ ବସ ସାନିଟାଇଜ ହେବା ପରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବସ୍ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ଯେଉଁମାନେ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିବେ ସେମାନେ ବସରେ ଯାତ୍ରା କରି ପାରିବେନି। ଏ ନେଇ ବୁଧବାର ଚଣ୍ଡିଖୋଲଠାରେ ବସ ମାଲିକମାନେ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ।

ଗତକାଲି ଏ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ବସ ମାଲିକମାନଙ୍କ ଯାହା ଦାବି ଥିଲା, ତାହାକୁ ସରକାର ମାନି ନେଇଛନ୍ତି।ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ଥିଲା ଯେ ୬ ମାସ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଛାଡ଼ କରାଯାଉ। ହେଲେ ୬ ମାସ ବଦଳରେ ୩ ମାସ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଛାଡ଼ ହେବ ବୋଲି ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବସ ମାଲିକ ସଂଘ ରଖିଥିବା ଅନ୍ୟ ଦାବି ଉପରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ସମ୍ପାଦକ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି।

ବସ ମାଲିକମାନେ ରଖିଥିବା ଦାବି ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଲୋଚନା କରିବେ ସମ୍ଫାଦକ ଦେବେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି। ସମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜେସନ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବା ଲାଗି କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବସ୍ ଯାତ୍ରା କରିବା ବେଳେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ। ଆସନ୍ତା ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ବସ ଚଳାଚଳ ସ୍ବାଭାବିକ ହେବ ବୋଲି ବୈଠକରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।  

   Related Posts