Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ହିଁ ଭବିଷ୍ୟତ : ଦେଶର କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଣୁ ଚାହିଦା ପୂରଣ ସହ ଅଙ୍ଗାରକ ନିର୍ଗମନର କରିବ ପ୍ରତିରୋଧ, ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷରେ ପବନ ଓ ସୌର ଶକ୍ତିର ବଢିବ ପତିଆରା

6/12/2021 at 12:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୬/୧୨:   ବିଶ୍ୱରେ ବଢୁଛି ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତିର ଚାହିଦା । ବିଶ୍ୱ ତାପମାନ ବୃଦ୍ଧି ଓ ସବୁଜ ଗୃହର ପ୍ରଭାବକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ସମ୍ବଳ ଖୁବ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।  

ଚଳିତବର୍ଷ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୨୯୦ ଗିଗାଓ୍ୱାଟର ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣା ପଡିଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶକ୍ତି ସଂସ୍ଥାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଅକ୍ଷୟ  ଉତ୍ସରୁ ଯେତିକି ପରିମାଣର ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଇଛି ସେଥିରେ ୧୫୦ଟି ଡ୍ୟାମ୍ ଓ ୩୦୦ ଆଣବିକ ରିଆକ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ।

୨୦୨୬ ସୁଦ୍ଧା ଏହି କାର୍ବନ ଫ୍ରି ଶକ୍ତି ଉତ୍ସର ବ୍ୟବହାର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ୪୮୦୦ ଗିଗା ଓ୍ୱାଟର ବିଦ୍ୟୁକ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ । ଯାହା ବିଶ୍ୱର ଚାହିଦାକୁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ମେଣ୍ଟାଇ ପାରିବ । ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ପାରମ୍ପରିକ ଶକ୍ତିରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ମହଙ୍ଗା ହୋଇ ପଡିଛି । ଏପରିକି ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ବି ଅନେକ ସମୟରେ ଖରାପ ପାଗ ଓ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଠିକ୍ ବାବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁନି । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ । ଏପରିକି କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୋଇଲାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସୌର, ପବନ ଓ ଜଳଶକ୍ତିର ବ୍ୟବହାର ବଢିଛି ।

ଚାଇନା ୨୦୧୬ ସୁଦ୍ଧା ଶୂନ୍ୟ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଯାହାକୁ କେବଳ ଅକ୍ଷୟ କିମ୍ବା ଅଣପାରମ୍ପରିକ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ହାସଲ କରିହେବ । ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଅଙ୍ଗାରକ ନିର୍ଗମନ କମ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଚାଇନା, ୟୁରୋପ, ଆମେରିକା ଓ  ଭାରତ ନିକଟରେ ନବୀକରଣ ଶକ୍ତି ବିକାଶ କରିବା ଦିଗରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତା ରଖନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଶୂନ୍ୟ ଅଙ୍ଗାରକ ନିର୍ଗମନ ଟାର୍ଗେଟ୍ ପୂରଣ ପାଇଁ ଅନେକ ବର୍ଷ ଲାଗିବ । ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେଲେ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତିର ବ୍ୟବହାରକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

   Related Posts