Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରିବ ରେଡକ୍ରସ୍, ପ୍ଲାଜମାରେ ରହିଛି ଭାଇରସ ପ୍ରତିରୋଧି କ୍ଷମତା

9/04/2020 at 6:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୯|୦୪:  ରେଡ୍ କ୍ରସ୍ ଏବେ ସେହିମାନଙ୍କୁ ଠାବ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ-୧୯ରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିଛନ୍ତି । କାରଣ ସେମାନେ ଗୁରୁତର ଥିବା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ଲାଜମା ଦାନ କରିବେ ବୋଲି ରେଡକ୍ରସ୍ ଆଶା କରୁଛି । ଏହାସହ ଅନ୍ୟ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ଲାଜମା ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ରେଡକ୍ରସ୍ କହିଛି ।

ଯେଉଁମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ମାତ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ରହିଥାଏ । ଯାହା ଭାଇରସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ । ଏହାକୁ ଗୁରୁକର କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରିବ । ତେବେ କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଏବେସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ଓଷଧ ବାହାରି ନାହିଁ । ସେହି ସମୟରେ ପ୍ଲାଜମା ସଞ୍ଜିବନୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ରେଡ୍ କ୍ରସ୍ ଆମେରିକା ଖାଦ୍ୟ ଓ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନକୁ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କହିଛି । ଏହାସହ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ତେବେ ରେଡକ୍ରସ୍ ସହ ସମ୍ପର୍କ କରନ୍ତୁ ।

   Related Posts