Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଏହି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ସବୁଠୁ ଛୋଟ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣର ରେକର୍ଡ଼ : ପଢ଼ିଥିଲେ ମାତ୍ର ୮୦୦ଟି ଶବ୍ଦ

2/02/2020 at 1:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨/୧: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣରେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସେ ଶନିବାର ପାଖାପାଖି ୨ଘଣ୍ଟା ୪୧ମିନିଟର ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ ଯାହା ବଜେଟ୍ ଇତିହାସରେ ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ଭାଷଣ ଥିଲା। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ୨୦୧୯ବଜେଟରେ ୨ଘଣ୍ଟା ୧୭ମିନିଟର ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ ,କିନ୍ତୁ ଏଥର ସେ ନିଜ ରେକର୍ଡ଼ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ।

ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଯେ ଏତେ ଲମ୍ବା ଭାଷଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମଳା ବଜେଟର ଶେଷ ୨ପୃଷ୍ଠା ପଢ଼ିପାରିନଥିଲେ। ବଜେଟ୍ ପଢ଼ିବା ସମୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଝାଳ-ନାଳ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହରସିମରତ କୌର ତାଙ୍କୁ ପାଣି ଦେଇଥିଲେ। ୨୦୧୪ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀଙ୍କ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣ ଅବଧି ପାଖାପାଖି ୨ଘଣ୍ଟା ୧୦ମିନିଟ୍ ଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଜସଓ୍ବନ୍ତ ସିଂହ  ୨୦୦୩ମସିହାରେ ପାଖାପାଖି ୨ଘଣ୍ଟା ୧୩ମିନିଟର ବଜେଟ୍ ଭାଷଣ ପଢ଼ିଥିଲେ।

ଦୁଇ ଘଣ୍ଟାରୁ ବେଶୀ ଭାଷଣ ଆଗରୁ ଅନେକ ଥର ଦିଆଯାଇଛି। ୨ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏଁ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣ ଅନେକ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପଢ଼ିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଯାଏଁ କୌଣସି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଭଳି ଲମ୍ବା ଭାଷଣ ଦେଇନାହାନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ଶବ୍ଦ ହିସାବରେ ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ଭାଷଣ ୧୯୯୧ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୧୮,୬୫୦ ଶବ୍ଦ ଥିଲା।  ଏହା ପରେ ୨୦୧୭ମସିହାରେ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ୧୮,୬୦୪ ଶବ୍ଦର ବଜେଟ୍ ଭାଷଣ ପଢ଼ିଥିଲେ। ୧୯୭୭ମସିହାରେ ହିରୁଭାଇ ପଟେଲ୍ ମାତ୍ର ୮୦୦ ଶବ୍ଦର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ।

   Related Posts