Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୀଷଣ ଅବପାତର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଆଜି ଓ ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଟ୍ରେଲର ପଛରେ ପିଟିହେଲା ସିମେଣ୍ଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ
  • ||

ସକାଳେ ଖାଲି ପାଦରେ ଘାସ ଉପରେ ଚାଲିଲେ ରହିବେ ସାରା ଜୀବନ ରୋଗମୁକ୍ତ : ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

25/11/2018 at 3:32 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୫/୧୧: ଏହି କଥା ତ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ୍ ଓ୍ବାକ୍  କରିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକଥା ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ସବୁଜ ଘାସରେ କାଲି ପାଦରେ ଚାଲିଲେ ଉଭୟ ଶାରିରୀକ ଏବଂ ମାନସିକ ଚିନ୍ତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଚାଲିବାର ଫାଇଦା ତ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ବ୍ୟାୟାମ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଖାଲି ପାଦରେ ଘାସ ଉପରେ ଚାଲିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ କେତେ ହିତକର । ଏହା ହୃଦରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହିତକର।

୧.ଚିନ୍ତାମୁକ୍ତ କରେ: ଆପଣ ଯେତେ ଅଧିକ ସମୟ ପ୍ରକୃତିକୁ ଉପଭୋଗ କରିବେ ସେତେ ଚିନ୍ତାମୁକ୍ତ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ। ଏହା ମାଂସପେଶୀର ପ୍ରସାରକୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ କରିଥାଏ। ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

୨.ମଧୁମେହ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ: ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଜିମାରେ ବସିବା,ଚାଲିବା ଏବଂ ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନର ସ୍ଥାନ ପୂରଣ ହେବା ଯୋଗୁଁ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

୩.ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା: ସକାଳୁ ସକାଳୁ କାକରରେ ଓଦା ହୋଇଥିବା ଘାସ ଉପରେ ଚାଲିବା ଦ୍ବାରା ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଆଖିରେ ଚଷମା ଲଗାନ୍ତି ସେମାନେ କିଛି ଦିନ ଘାସରେ ଚାଲିଲେ ତାଙ୍କ ଚଷମା ପିନ୍ଧିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିନଥାଏ କିମ୍ବା ଚଷମାର ନମ୍ବର କମିଯାଇଥାଏ।

୪.ପ୍ରଦୂଷିତ ବାୟୁରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ: ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଦୂଷିତ ବାୟୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ରୁହନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଶ୍ବାସ ଜନିତ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ। ଏହା ତାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।  ଏହା ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳ ନିକଟରେ ସବୁଜିମା ସୃଷ୍ଟି କରିବେ ତେବେ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ।

୪.ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିମନ୍ତେ ଲାଭଦାୟକ: ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭୋଗୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସମୟରେ ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ ନିମନ୍ତେ ଯେକୈାଣସି ପାର୍କକୁ ୧ଘଣ୍ଟା ବସିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଖାଲି ପାଦରେ ଘାସରେ ଚାଲିବା ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ।

   Related Posts