Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ମନ୍ଦିରରେ ଘଣ୍ଟି କାହିଁକି ବଜାଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

29/03/2019 at 5:00 PM

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭକ୍ତମାନେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବାର ସଠିକ୍‌ କାରଣ ଜାଣିନଥାନ୍ତି। ସକାଳେ ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା-ପାଠ କରିବା ସମୟରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଯାଏ। ମନ୍ଦିରରେ ଶେଷ ଘଣ୍ଟି ବାଜିବାର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି।

ମନ୍ଦିରରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇଲେ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତରେ ଚେତନା ଜାଗୃତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭକ୍ତଙ୍କ ପୂଜା-ପାଠ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି। ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ମନ୍ଦିରରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇଲେ ମଣିଷର ବହୁ ଜନ୍ମର ପାପ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରରେ ଘଣ୍ଟି ଲଗା ଯାଇଥାଏ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହଁ ମନ୍ଦିରରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ମନ୍ଦିର ବାହାରେ ଥିବା ଘଣ୍ଟିକୁ କାଳର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହା ପଛରେ ବୌଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ବୌଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ସମୟରେ ପରିବେଶରେ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ଯାହା ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଦୂର ଯାଏଁ ଯାଇଥାଏ। । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ, ବୀଜାଣୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଫଳରେ ମନ୍ଦିର ଓ ଆଖପାଖର ପରିବେଶ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ।

ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରୁ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବାର ଶବ୍ଦ ଆସେ ସେଠାର ପରିବେଶ ସବୁବେଳେ ଶୁଦ୍ଧ ଓ ପବିତ୍ର ରହେ। ଘଣ୍ଟି ବାଜିବା ଶବ୍ଦରୁ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦୂରାଏ। ଫଳରେ ମଣିଷ ଜୀବନରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ଆସିଥାଏ।   

   Related Posts