Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଜଙ୍ଗଲ ଛାଡି ଘରକୁ ଫେରିଲା ମୋଗଲି, ସୁଟ୍ ବୁଟ୍ ପିନ୍ଧି ଚାଲିଲା ସ୍କୁଲ୍

23/10/2021 at 2:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୧୦: ମୋଗଲିର ବଦଳିଲା ଜୀବନଶୈଳୀ । ଏବେ ମଣିଷଙ୍କ ପରି ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବ । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହ କରିବ ଚଳପ୍ରଚଳ । ଆଫ୍ରିକା ଖାଣ୍ଡାର ଜଂଜୀମନ ଅଲୀ ନାମକ ଏହି ପିଲାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା । ଜଂଜୀମନଙ୍କୁ ରିୟଲ ଲାଇଫରେ ମୋଗଲି ନାମରେ ସମ୍ୱୋଧନ କରାଯାଇଥାଏ । ଜଂଜୀମନ ମଣିଷଙ୍କୁ ଛାଡି ଜଙ୍ଗଲରେ ପଶୁଙ୍କ ସହ ଜୀବନ ବଞ୍ଚୁଥିଲା ।

ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଜଙ୍ଗଲରେ ରହିବା କାରଣରୁ ତାର ହାବଭାବରେ ବି ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯାଇଛି । ତଥାପି ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଜକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ମୋଗଲି ଏବେ ସୁଟ୍ ବୁଟ୍ ପିନ୍ଧି ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ଲାଗିଲାଣି । ଦ ସନ୍ ୟୁକେ ମୁତାବିକ୍ ଜଞ୍ଜୀମନ ଅଲ୍ଲୀର ଜନ୍ମ ୧୯୯୯ରେ ହୋଇଥିଲା । ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ସେ ମାଇକ୍ରୋସେଫଲୀ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ ।

ଏହା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ବଢିବା ସହ ତାଙ୍କର ଶରୀରରେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିଲା । ଏମିତିକି ଶରୀରରେ ଭୟଙ୍କର ଦେଖାଯିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ଲୋକେ ତାକୁ ଚିଡାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲେ । ଏସବୁ ଭିତରେ ଜଞ୍ଜୀମନ ଘର ପରିବାର ଛାଡି ଜଙ୍ଗଲରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା । ତାର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଜଙ୍ଗଲରେ କଟିଥିଲା । ଗର ଲୋକେ ଯେତେ ଚାହିଁଲେ ବି ସେ ଘରେ ନରହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଚାଲିଯାଉଥିଲା ।

ପିଲାଦିନରୁ ସେ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲା । ଫଳରେ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ମୋଗଲି ବୋଲି ସମ୍ୱୋଧନ କରୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଜଂଜିମାନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ, ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ମଣିଷ ମଧ୍ୟକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଆଫ୍ରିମାକ୍ସ ଟିଭି ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁ ଦାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ସହିତ ଜଂଜୀମାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମା ପରିବାର ସହିତ ଆରାମଦାୟକ ଜୀବନ ବିତାଇ ପାରିବେ ।

ସ୍ଥାନୀୟ ନ୍ୟୁଜ୍ ସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଂଜୀମାନ ଅଲିଙ୍କ ଦାନରୁ ସଂଗୃହୀତ ଟଙ୍କା ସାହାଯ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ସେ ସାର୍ଟ-ପ୍ୟାଣ୍ଟ ପିନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଜଙ୍ଗଲ ବଦଳରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ରହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଜଂଜୀମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts