Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ଅର୍ଥନୀତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଆର୍‌ବିଆଇର ପ୍ରୟାସ…

17/04/2020 at 9:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୭/୪: ଅର୍ଥନୀତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଫାଇଦା ଦେବା ପାଇଁ ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍‌ ୨୫ ବେସିସ୍ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ କରିଛି ଆର୍‌ବିଆଇ । ଦେଶର ବିକାଶ ହାର ୧.୯ ପ୍ରତିଶତ ଆକଳନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆରବିଆଇ ନଜର ରଖିଛି । ସେହିପରି ବିତ୍ତୀୟ କ୍ଷତି କମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରିଥିବା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗର୍ଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ।

କରୋନା ପାଇଁ ଅଟକି ଯାଇଛି ବିଶ୍ବ । ନା କେବଳ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବରଂ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପଡ଼ିଛି ସାଙ୍ଘାତିକ ପ୍ରଭାବ । ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ୍ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ପ୍ରୟାସ। ପୁଣି ଥରେ ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍ ୨୫ ବେସିସ୍ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିବା RBI ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ୪%ରୁ ୩.୭୫%  ଖସିଛି ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍‌ ।ଏହା ଦ୍ବାରା ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ ଓ ନଗଦ ଟଙ୍କାର କୌଣସି ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ ।ସେହିପରି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ମିଳିବାରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ରହିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ।

ସେପଟେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟିର ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଅନୁସାରେ ନାବାର୍ଡକୁ ୨୫ ହଜାର କୋଟି, ସିଡିବିକୁ ୧୫ ହଜାର କୋଟି ଓ ହାଉସିଂ ଫାଇନାନ୍ସ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଦିଆଯିବ । ଏହା ଦ୍ବାରା ଏନ୍‌ବିଏଫ୍‌ସି, ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍ଇ ଓ ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌ ପରି କ୍ଷେତ୍ରେରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ ବୋଲି ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର । ବିତ୍ତୀୟ କ୍ଷତି କମ୍‌ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରହିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶର ବିକାଶ ହାର ୧.୯% ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

କରୋନା ପାଇଁ ବିଶ୍ବରେ ବଡ଼ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ତେବେ ଜି୨୦ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ବିକାଶ ଦର ବେଶ ଭଲ ରହିଥିବା ଦମ୍ଭ ଭରିଛନ୍ତି ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର । ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଓଡିଶାର ଆକ୍ଟିଭିଟି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସାଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶକ୍ତିକାନ୍ତ।

   Related Posts