Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ ୨ କାର୍, ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଫାଇନାଲ ପୂର୍ବରୁ ଜାଡେଜାଙ୍କ ଦମଦାର୍ ବ୍ୟାଟିଂ : ବଢିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଚିନ୍ତା, ବିସିସିଆଇ ପୋଷ୍ଟ୍ କଲା ଭିଡିଓ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୩୪୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମୋହନା ବାପା-ପୁଅ ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ୧୨ ଅଟକ, ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରୁ ଡବଲ୍ ମର୍ଡର୍ !
  • ||
  • ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ରେ ସରିଲା ନେତ୍‌ନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଶାସନ, ନଫତାଲୀ ବେନେଟ୍ ହେଲେ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ : ୧୬ ଯାଏଁ ପାଗ ମେଘୁଆ, ହେବ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ବର୍ଷା
  • ||

ନୂଆ ବର୍ଷରେ ଅରବିଆଇର ନୂଆ ଉପହାର : ନୂଆ ବର୍ଷରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ ନୂଆ ନୋଟ

25/12/2018 at 6:40 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୧୨ : ନିକଟରେ ଅରବିଆଇ ଗଭର୍ନର ପଦବୀ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ | ସୂଚନା ମୁତାବକ ଅରବିଆଇ ଶୀଘ୍ର ୨୦ ଟଙ୍କିଆ ନୂଆ ନୋଟ ଲଂଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛି | ନୋଟକୁ ନେଇ ଏହା ତାଙ୍କର ଏକ ବଡ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ତେବେ ନୂଆ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ପୁରୁଣା ୨୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହେବ ବୋଲି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି | ଏକ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ଡକୁମେଣ୍ଟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା | ତେବେ ସବୁଠାରୁ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ କଥା ହେଲା ନୂଆ ନୋଟ ଲଞ୍ଚ ହେବ ପରେ ମଧ୍ୟ ପୁରୁଣା ନୋଟ ଚାଲିବ | ପୁରୁଣା ନୋଟ ବନ୍ଦ ହେବନାହିଁ |


୧୦, ୫୦,୧୦୦,୨୦୦, ୫୦୦ ଏବଂ ୨୦୦୦ ହଜାର ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ରଙ୍ଗ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭାବେ ବଦଳାଯାଇଛି | ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ନ୍ୟୁ ସିରିଜ ହିସାବରେ ୨୦୧୬ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ଠାରୁ ନୂଆ ନୋଟ ପ୍ରଚଳନ ହୋଇଥିଲା | ପୂର୍ବରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ନୋଟ ତୁଳନାରେ ନୂଆ ନୋଟର ଆକାର ଏବଂ ରଙ୍ଗ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭିନ୍ନ |


ନିକଟରେ ପଦବୀ ସମ୍ଭଳିଥିବା ଅରବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ନୋଟକୁ ନେଇ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଅରବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଥିଲେ ଉରଜିତ ପଟେଲ | ତେବେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପୁରା ହେବ ପୂର୍ବରୁ ସେ ନିଜ ପଦବୀରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ |

   Related Posts