Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

ଏଣିକି ପ୍ରତିଦିନ କାରବାରର ତଥ୍ୟ ଦେବ RBI : ଜୁନ୍ ୩ରେ ATMରୁ ଉଠିଛି ୪୪୨୭କୋଟି, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ୬୬୮କୋଟିର ନେଣଦେଣ

6/06/2020 at 9:03 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬।୬: ଦେଶରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ଜାରି ହେଉଛି, ସେହିଭଳି ବର୍ତ୍ତମାନ ଟଙ୍କା କାରବାରର ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ବାସ୍ତବରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମରୁ ପ୍ରତିଦିନ କାରବାର ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ NEFT, RTGS ଏବଂ UPI ରୁ ଦୈନିକ କାରବାର ସହିତ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜୁନ୍ ୩ରେ ଟଙ୍କା କାରବାରର ତଥ୍ୟ ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁନ୍ ୪ରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା । ଏହି ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ୩ ରେ ସାରା ଦେଶରେ ଏଟିଏମ୍ ମେସିନରୁ ୪,୪୨୬.୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଉଠାଯାଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ କି ୬୬୮.୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିଲା । ଦେଶରେ RTGS ମାଧ୍ୟମରେ ୪.୩ ଲକ୍ଷ କାରବାର କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୩୩,୬୩୨.୮୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ।

ସେହିଭଳି NEFTରୁ ମୋଟ୍ ୧୦୦.୩୬ ଲକ୍ଷ କାରବାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୬୨.୯୮୫.୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଜୁନ୍ ୩ରେ UPIରୁ ୪୫୬.୨୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କାରବାର ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୯,୬୨୨.୩୮କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । IMPS ହୋଇଥିବା କାରବାରର ମୂଲ୍ୟ ୭,୬୫୩.୭୧ କୋଟି ଥିଲା । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନର କାରବାରର ତଥ୍ୟ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ କରାଯିବ ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଡରେ ହେଉଥିବା କାରବାରର ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ସେ ରିପୋର୍ଟିଂ ସିଷ୍ଟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଯୋଜନାରେ ରହିଛନ୍ତି । ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ, ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଇନୋଭେସନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ତଥ୍ୟଗୁଡିକ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଉଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଆରବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଉପରେ ଜୁନ୍ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି । ତଥାପି ଏପରି ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ, ଏହି ଛାଡ ଅବଧି ଆହୁରି ଆଗକୁ ବଢିପାରେ ।

   Related Posts