Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୧୦୨୪୨, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ, ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ
  • ||
  • ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ୍ ଦେଖି ପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ ଯୁବକ, ମିଳିଲା ମୃତଦେହ…
  • ||
  • ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ଚାଲିଗଲା ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନଦୀରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଦୁଃଶାସନ, ପାରୋଲରେ ଆସି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର କେ.କେ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ କରୋନାରେ ଦେହାନ୍ତ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଧୋନୀଙ୍କ ତଲଓ୍ୱାରବାଜୀ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ପରେ କମେଣ୍ଟ କଲେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୫୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାକସିନ୍ ନେବା ପରେ ଏହି ସବୁ ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ଦିଏ ବିପଦର ସଙ୍କେତ, ହୋଇପାରେ ସାଙ୍ଘାତିକ : ସତର୍କ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ||

ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ କରୋନା ଛାଇ : ଭାରତରେ ଏବେ ଭୟଙ୍କର ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା, ଲଗାତର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକରେ ଜିଡିପି ହ୍ରାସ ଆଶଙ୍କା ନେଇ ଆରବିଆଇ ରିପୋର୍ଟ

12/11/2020 at 1:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨|୧୧:  ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକ ଅର୍ଥାତ ଜୁଲାଇରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶର ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ ବା ଜିଡିପି ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୮.୬ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ କମ୍ ହୋଇପାରେ । ଏନେଇ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ନିଜର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଆରବିଆଇର ମାସିକ ବୁଲେଟିନରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, କରୋନା ଓ ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ ଏପରି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଲଗାତର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକରେ ଜିଡିପି ହ୍ରାସ ପାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦେଶ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଘେରରେ ରହିଛି । ତେବେ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଯେ, ବିଭିନ୍ନ ଆର୍ଥିକ ଗତିବିଧି ଧିରେ ଧିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏପରିକି ଏହି ସ୍ଥିତି ଅତି ଶୀଘ୍ର ସୁଧୁରିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ଓ ଲକଡାଉନର ପ୍ରଭାବ ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସିକ(ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ) ଉପରେ ପଡିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଜିଡିପି ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକର ଜିଡିପି ଦର ଏବେସୁଦ୍ଧା ଆସିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର କିଛି ଅଧିକାରୀ ତ୍ୱରିତ ଆକଳନରେ ଅନୁମାନ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଜୁଲାଇରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତ୍ରୈମାସିକରେ ଜିଡିପି ୮.୬ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ କମ୍ ହୋଇପାରେ ।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏପରି ସ୍ଥିତି

ଆରବିଆଇ ଅଧିକାରୀ  ପଙ୍କଜ କୁମାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଆରବିଆଇର ମାସିକ ବୁଲେଟିନରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ।ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଭାରତ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ୬ ମାସରେ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଆର୍ଥିତ ଦୁସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରିଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତି ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗି ରହିପାରେ ।

ପୂର୍ବରୁ ଆରବିଆଇ ଅନୁମାନ କରିଥିଲା ଯେ, ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଜିଡିପି ଦର ୯.୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଚି ଯେ, ପରିସ୍ଥିତି ଧିରେଧିରେ ସାଧାରଣ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।  ଫଳରେ ସ୍ଥିତି ଅତିଶୀଘ୍ର ସାଧାରଣ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts