Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ମୋରେଟୋରିୟମ୍ ପିରିୟଡ୍‌ରେ ଋଣ କିସ୍ତିରେ ସୁଧ ଛାଡ ସପକ୍ଷରେ ନାହାନ୍ତି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍

4/06/2020 at 2:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪।୬: ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଋଣର କିସ୍ତି ୬ ମାସ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାର ଅବଧି ଅର୍ଥାତ୍ ମୋରେଟୋରିୟମ୍ ସମୟରେ ସୁଧ ଛାଡ କରିବା ଦାବିକୁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ବିରୋଧ କରିଛି । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରି କହିଛି ଯେ, ଏହା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆରବିଆଇ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରି କହିଛି ଯେ ୬ ମାସର ମୋରେଟୋରିୟମ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସୁଧ ଛାଡ ଦାବି ଭୁଲ୍ ଅଟେ । ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କୁ ୬ ମାସ EMI ନଦେବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ଅବଧି ପାଇଁ ସୁଧ ନିଆ ନ ଯାଏ ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହରାଇବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଋଣ କିସ୍ତି ସୁଧ ଛାଡ କରାଯିବାକୁ ଦାବି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଏଲଆଇ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଥିଲେ । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ ।

କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ଜଗତକୁ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) EMI ଦେୟ ଅର୍ଥାତ୍ ମୋରେଟୋରିୟମ୍ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାର ସୁବିଧା ଦେଇଛି । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରଥମେ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ ଏହାକୁ ଘୋଷଣା କରି ଏହାକୁ ତିନି ମାସ ପାଇଁ ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ଏହା ପୁଣି ତିନି ମାସ, ଅର୍ଥାତ୍ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ୍ ୬ ମାସ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି କେହି ତାଙ୍କ ଋଣର କିସ୍ତି ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ତାଙ୍କୁ ଚାପ ପକାଇବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଡିଫଲ୍ଟର ବର୍ଗରେ ରଖାଯିବ ନାହିଁ । ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ଜରିମନା ମଧ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ ରେଟିଂ ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି କ୍ଷମା ସମୟର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

କରୋନା ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଜାରି ହେତୁ ବିଶେଷ କରି କର୍ପୋରେଟ୍ ଜଗତ ଚାପ ପକାଉଥିଲା ଯେ ମୋରେଟୋରିୟମ୍ ସୁବିଧାକୁ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ’ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିସାରିଥିଲା, ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଜୁନ୍୧ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ମାସ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ଉପାୟରେ, ଲୋକମାନେ ମୋଟ୍ ୬ ମାସ ପାଇଁ ଋଣj EMI ପ୍ରଦାନ ନକରିବାର ବିକଳ୍ପ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସୁବିଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଋଣ ଗ୍ରାହକ (ସାଧାରଣ ଲୋକ, କର୍ପୋରେଟ୍, ବ୍ୟବସାୟୀ) ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଘର ଋଣ, ଅଟୋ ଋଣ, କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଋଣ ପରି ସମସ୍ତ ଟର୍ମ ଋଣରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

କିନ୍ତୁ କିଛି ଋଣଗ୍ରହୀତା ଏହା ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସୁଧ ନେଉନାହାଁନ୍ତି । ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ତେଣୁ ସେମାନେ ଋଣ କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧ ଆଦାୟ କରିବା ତେକେଦୂର ନ୍ୟାୟ ସଙ୍ଗତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts