Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ମୋରେଟୋରିୟମ୍ ପିରିୟଡ୍‌ରେ ଋଣ କିସ୍ତିରେ ସୁଧ ଛାଡ ସପକ୍ଷରେ ନାହାନ୍ତି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍

4/06/2020 at 2:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪।୬: ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଋଣର କିସ୍ତି ୬ ମାସ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାର ଅବଧି ଅର୍ଥାତ୍ ମୋରେଟୋରିୟମ୍ ସମୟରେ ସୁଧ ଛାଡ କରିବା ଦାବିକୁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ବିରୋଧ କରିଛି । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରି କହିଛି ଯେ, ଏହା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆରବିଆଇ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରି କହିଛି ଯେ ୬ ମାସର ମୋରେଟୋରିୟମ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସୁଧ ଛାଡ ଦାବି ଭୁଲ୍ ଅଟେ । ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କୁ ୬ ମାସ EMI ନଦେବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ଅବଧି ପାଇଁ ସୁଧ ନିଆ ନ ଯାଏ ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହରାଇବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଋଣ କିସ୍ତି ସୁଧ ଛାଡ କରାଯିବାକୁ ଦାବି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଏଲଆଇ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଥିଲେ । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ ।

କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ଜଗତକୁ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) EMI ଦେୟ ଅର୍ଥାତ୍ ମୋରେଟୋରିୟମ୍ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାର ସୁବିଧା ଦେଇଛି । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରଥମେ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ ଏହାକୁ ଘୋଷଣା କରି ଏହାକୁ ତିନି ମାସ ପାଇଁ ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ଏହା ପୁଣି ତିନି ମାସ, ଅର୍ଥାତ୍ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ୍ ୬ ମାସ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି କେହି ତାଙ୍କ ଋଣର କିସ୍ତି ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ତାଙ୍କୁ ଚାପ ପକାଇବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଡିଫଲ୍ଟର ବର୍ଗରେ ରଖାଯିବ ନାହିଁ । ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ଜରିମନା ମଧ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ ରେଟିଂ ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି କ୍ଷମା ସମୟର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

କରୋନା ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଜାରି ହେତୁ ବିଶେଷ କରି କର୍ପୋରେଟ୍ ଜଗତ ଚାପ ପକାଉଥିଲା ଯେ ମୋରେଟୋରିୟମ୍ ସୁବିଧାକୁ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ’ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିସାରିଥିଲା, ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଜୁନ୍୧ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ମାସ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ଉପାୟରେ, ଲୋକମାନେ ମୋଟ୍ ୬ ମାସ ପାଇଁ ଋଣj EMI ପ୍ରଦାନ ନକରିବାର ବିକଳ୍ପ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସୁବିଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଋଣ ଗ୍ରାହକ (ସାଧାରଣ ଲୋକ, କର୍ପୋରେଟ୍, ବ୍ୟବସାୟୀ) ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଘର ଋଣ, ଅଟୋ ଋଣ, କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଋଣ ପରି ସମସ୍ତ ଟର୍ମ ଋଣରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

କିନ୍ତୁ କିଛି ଋଣଗ୍ରହୀତା ଏହା ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସୁଧ ନେଉନାହାଁନ୍ତି । ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ତେଣୁ ସେମାନେ ଋଣ କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧ ଆଦାୟ କରିବା ତେକେଦୂର ନ୍ୟାୟ ସଙ୍ଗତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts